X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory w Niemczech. Prof. Madajczyk: Laschet walczy o polityczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 20:33
- Armin Laschet walczy o polityczne przeżycie. (...) Jeżeli nie uda mu się stworzyć, tego, co nazywane jest "Jamajką", czyli koalicji z Zielonymi i FDP, to wtedy zapłaci cenę, jaką będzie całkowita marginalizacja - powiedział w audycji "Świat w powiększeniu" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Armin Laschet
Armin LaschetFoto: PAP/EPA/Maja Hitij / POOL

Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu. Niemcy w wyborach zdecydowali, że zwycięzcą zostali socjaldemokraci. Partia SPD zdobyła 25,7 proc. poparcia. Największą porażkę odnotowali chadecy. Na CDU/CSU swój głos oddało 24,1 proc. Niemców. Trzecią siłą w Bundestagu są Zieloni, na których swój głos oddało 14,8 proc. wyborców. Na czwartym miejscu znaleźli się liberałowie z FDP.

- Właściwie wszyscy są zgodni, że to byłoby coś niesamowitego, gdyby ostatecznie powstała znowu "wielka koalicja" - uznał prof. Piotr Madajczyk.

wybory niemcy pap 1200.jpg
Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

Do tej pory zwycięska formacja zawierała koalicję. Tym razem może być inaczej. Jeżeli nie utworzy się "wielka koalicja", to po raz pierwszy w Niemczech będzie miała miejsce sytuacja, w której to rząd utworzą trzy formacje.

- To tworzy zupełnie nową polityczną sytuację w Niemczech - wyjaśnił. - Pomijając już fakt, że Armin Laschet walczy o polityczne przeżycie - dodał.

Posłuchaj
25:10 PR24_mp3 2021_09_27-19-33-25.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o wyborach w Niemczech ("Świat w powiększeniu")

Według doniesień partyjnych, jeżeli CDU trafi do opozycji, Armin Laschet przestanie być jej przewodniczącym. Prof. Piotr Madajczyk uważa, że to przede wszystkim na Lascheta spada odpowiedzialność za porażkę chadeków.

- On był tym kandydatem, który w kontrowersyjny sposób został przeforsowany przez władze partyjne. Jeżeli nie uda mu się stworzyć tego, co nazywane jest "Jamajką", czyli koalicji z Zielonymi i FDP, to wtedy zapłaci tę cenę, jaką będzie całkowita marginalizacja - wyjaśnił. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 27.09.2021

Godz. emisji: 19.33 

bf

Czytaj także

Niemcy po wyborach. Zaczynają się spekulacje koalicyjne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 07:16
Niedzielne wybory do niemieckiego Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc. Niemcy spekulują teraz, jakie partie stworzą koalicję rządzącą krajem przez kolejne cztery lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński o wynikach wyborów w Niemczech: obawiam się rozszerzenia neomarksistowskiego genderyzmu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:44
Zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Niemczech została SPD, która uzyskała 25,7 proc. Nowym kanclerzem prawdopodobnie zostanie przedstawiciel tej partii Olaf Scholz. - Gdyby tak się stało, będziemy mieli do czynienia z mocnym zideologizowaniem sposobu prowadzenia polityki Niemiec - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jan Mosiński, który obawia się, że może przełożyć się to również na zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:44
- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rola zarówno FDP, jak i Zielonych będzie kluczowa w utworzeniu rządu - stwierdził.
rozwiń zwiń