X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ustanowili w cyberprzestrzeni swoją domenę". Dr Agnieszka Bryc o rosyjskich cyberatakach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 20:45
- To nie jest tak, że Rosjanie mogą tak sobie w sposób oczywisty zrzucać winę na resztę świata. Oni ustanowili w cyberprzestrzeni swoją domenę, w której próbują neutralizować swoje własne, takie powiedziałabym konwencjonalne prawa - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc, UMK w Toruniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/shutterstock.com

"Musimy w pełni egzekwować prawodawstwo Unii Europejskiej w celu zwalczania przestępczości pochodzącej z Rosji, w tym cyberataków" - napisał w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell. Także sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że "oczekujemy, że Rosjanie zaprzestaną cyberataków" i podkreślił, że Stany Zjednoczone odpowiedzą, jeśli Moskwa będzie kontynuować niebezpieczne działania.

Blinken PAP-1200.jpg
"Będziemy bronić naszych interesów i wartości". Sekretarz stanu USA o cyberatakach

Dr Agnieszka Bryc przyznała, że "trudno będzie o zmianę w tej sytuacji, to prawda". - Natomiast ja jeszcze tylko dodam taką ciekawostkę, że prezydent Putin podczas spotkania z Joe Bidenem obok tego, że obiecywał współpracę w zwalczaniu przestępców w cyberprzestrzeni, to jeszcze skarżył się na tej słynnej konferencji prasowej po spotkaniu, że to nie jest tak, że Rosja jest stroną, która przede wszystkim atakuje - zauważyła.

"Sygnalizował problem ataków w cyberprzestrzeni"

- Władimir Putin skarżył się, mówiąc, że od początku tego roku Amerykanie w kilku sprawach prosili Rosjan o dodatkową uzupełniającą informację prawną, czyli sygnalizował problem ataków w cyberprzestrzeni. Putin podkreślał, że znacznie więcej takich zapytań wysłali Rosjanie. Jak twierdzi prezydent Putin, najwięcej ataków cybernetycznych wobec Rosji ma miejsce właśnie z terytorium Stanów Zjednoczonych - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

Zdaniem dr Agnieszki Bryc "to trochę pokazuje realia operacji cybernetycznych Rosji". - My wiemy, że po tym, jak rosyjska ambasada w Pradze została zredukowana do minimum, to jakoś takim dziwnym trafem zmniejszyła się także aktywność cybernetyczna, która zlokalizowana była w Pradze - tłumaczyła.

Posłuchaj
24:23 pawel lekki.mp3 Dr Agnieszka Bryc o rosyjskich cyberatakach (Polskie Radio 24/ Świat w powiększeniu) 

"Fabryki trolli są przy placówkach rosyjskich w USA"

- Więc to nie jest tak, że prezydent Putin mógł się skarżyć na ataki właśnie amerykańskie, bo my wiemy, że w Stanach Zjednoczonych były takie procedery, zwłaszcza one były bardzo ważne podczas ostatniego wielkiego kryzysu dyplomatycznego, nie za czasów Bidena, ale jeszcze za urzędowania prezydenta Donalda Trumpa, kiedy Amerykanie oskarżali Rosjan o to, że właśnie te fabryki trolli są przy placówkach rosyjskich w Stanach Zjednoczonych - kontynuowała. 

Czytaj także:

Jak dodała, "Rosjanie nie mogą w sposób oczywisty zrzucać winy na resztę świata". - Oni ustanowili w cyberprzestrzeni swoją domenę, w której próbują neutralizować swoje własne, takie powiedziałabym konwencjonalne prawa - stwierdziła dr Agnieszka Bryc.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Paweł Lekki  
Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu)
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 19.33

nt

Czytaj także

"Nie wchodzi w grę złagodzenie, możliwe zaostrzenie". Rau o sankcjach UE na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:49
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że o kryzysie na Białorusi nie można mówić w oderwaniu od Rosji. Szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 dodał, że unijne sankcje gospodarcze wobec Moskwy zostaną przedłużone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 07:49
- Jesteśmy zaangażowani, by współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wrogim działaniom - przekazał rzecznik Departamentu Stanu, odnosząc się do cyberataków na Polskę. Dodał, że Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów w państwach demokratycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska ostrzega: coraz częściej będziemy doświadczać ataków hakerów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 13:23
- Będziemy proponowali wykorzystywanie środków w ramach wspólnej reakcji dyplomatycznej UE na wrogie działania cybernetyczne - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się tym samym do rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej, na którym omawiane będzie m.in. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
rozwiń zwiń