X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rosja ma kompleks niższości". Wojciech Lorenz o szczycie Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 21:24
- Rosja ma kompleks niższości po rozpadzie Związku Radzieckiego. Tutaj jeszcze prezydent Obama w 2014 roku, po aneksji Krymu, dopiekł Rosji, mówiąc, że to jest mocarstwo regionalne. I taka w zasadzie była i jest percepcja Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Władimir Putin i Joe Biden przed spotkaniem w Genewie
Władimir Putin i Joe Biden przed spotkaniem w GenewieFoto: PAP/EPA/PETER KLAUNZER

Po godz. 17.00 zakończyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie. Po szczycie nastąpiły osobne konferencje prasowe. Pierwszy wypowiadał się Władimir Putin, konferencja Joe Bidena nastąpiła w dalszej kolejności. Wiadomo już, że politycy doszli do porozumienia ws. powrotu na swoje placówki dyplomatyczne ambasadorów USA w Moskwie i Rosji w Waszyngtonie. Jak poinformował Władimir Putin, przywódcy ustalili wspólne stanowisko także ws. strategicznej stabilności i wyrazili gotowość do podjęcia działań na rzecz przedłużenia układu START, regulującego kwestię redukcji broni jądrowej. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Wojciech Lorenz.

Spotkanie Putin Biden PAP-1200.jpg
Szczyt Biden-Putin. Cywiński: Rosja chce, żeby USA odczepiły się od jej polityki

"Zakompleksiona Rosja"

Gość PR24 zgodził się z opinią Joe Bidena, który stwierdził, że "nic nie zastąpi bezpośrednich rozmów" w polityce międzynarodowej. Jego zdaniem służy to wysyłaniu sygnałów do opinii publicznej, elektoratu, a także opinii międzynarodowej.

- Najbardziej oczywiście na tym spotkaniu zależy zawsze stronie rosyjskiej, bo to Rosja ma kompleks niższości po rozpadzie Związku Radzieckiego. Tutaj jeszcze prezydent Obama w 2014 roku, po aneksji Krymu, dopiekł Rosji, mówiąc, że to jest mocarstwo regionalne. I taka w zasadzie była i jest percepcja Stanów Zjednoczonych, że to już przecież nie jest ten kaliber mocarstwa, jakim był Związek Radziecki, teraz to Chiny są głównym wyzwaniem dla Stanów Zjednoczonych - mówił Wojciech Lorenz.

W opinii eksperta, przez wysyłanie pewnych drobnych sygnałów, także przez to spotkanie, Joe Biden starał się trochę dowartościować "zakompleksioną Rosję i Putina". - Mówił o tym, że jest to jednak rywal, którego trzeba traktować z szacunkiem, "worthy rival", takiego użył określenia. Teraz mówił oczywiście też o tym, że warto się spotykać osobiście - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:11 PR24_mp3 2021_06_16-19-33-01_ŚwP.mp3 Wojciech Lorenz o szczycie Biden-Putin ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Lorenz (PISM)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 19.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Sceny chaosu i wypraszanie dziennikarzy. Rozmowy Biden-Putin już w poszerzonym składzie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 16:18
Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Joe Biden wznowili po przerwie rozmowy na szczycie w Genewie; spotkanie odbywa się w teraz poszerzonym składzie, z udziałem nie tylko szefów MSZ obu krajów, ale i szerszego grona współpracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy chcą być mocarstwem suwerennym". Marek Wróbel o relacjach USA-Europa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:10
- Niemcy zaczęły wstawać z kolan w pewnym sensie, chcą być mocarstwem suwerennym. Bo oni jednak zawsze byli, i pod pewnymi względami są do dziś, submocarstwem Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel, komentując relacje Stanów Zjednoczonych z Europą, w tym w szczególności z Niemcami.
rozwiń zwiń