X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Napięta sytuacja w regionie Donbasu. Prof. Kozłowski: Ukraina szuka pomocy na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 21:00
- To konflikt, który wybuch za sprawą i z poparciem Rosji 7 lat temu. Zniknął on z pierwszych stron gazet na jakiś czas. Jednak nieustannie ludzie na wschodzie Ukrainy giną, Krym jest zajęty, region Doniecka i sąsiadujący jest pod kontrolą wspieranych przez Rosję bandytów. To są uzurpatorzy. Są różne odsłony postępującego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. 
Wojsko w Donbasie
Wojsko w DonbasieFoto: Shutterstock

Prezydenci Ukrainy i Turcji rozmawiali w sobotę (10 kwietnia) w Stambule o integralności terytorialnej Ukrainy, potrzebie deeskalacji konfliktu we wschodniej części tego kraju.

Talaga24.jpg
Talaga o sytuacji w Donbasie: groźba wojny również jest świetnym argumentem politycznym

Jak ocenił prof. Kozłowski działanie, które podejmuje prezydent Ukrainy jest naturalne. - Skoro z jednej strony Rosja tak bardzo stanowczo, wyraźnie buduje i pokazuje swój potencjał militarny na południowym zachodzie swojego państwa, pod granicą z Ukrainą, to wiadomo, że Zełenski nie może być obojętny na to - zaznaczył.

Ukraina szuka poparcia w pierwszym rzędzie USA. - Tam oczywiście jak widać deklaratywnie bardzo silne otrzymał poparcie. Szuka pomocy w UE- tutaj też otrzymuje wsparcie werbalne, aczkolwiek nie jest ono już takie zdecydowane jak USA. W sposób naturalny szuka poparcia gdzie jeszcze może. Turcja jest tutaj bardzo ważna, ponieważ mimo, że prezydent Erdoğan współpracuje z Putinem, to jednak ma zadrę i chęć odegrania się nim, więc będzie prezydent Turcji budował swoją afirmacyjną i silną postawę względem tych, którzy się do niego zwracają o pomoc - podkreślił prof. Artur Kozłowski. 

- To, co teraz obserwujemy to z jednej strony można wiązać (i tak na ogół się interpretuje ze strony rosyjskiej) to przesuwanie wojsk w stronę wschodnich granic Ukrainy jako przygotowania do ewentualnego wkroczenia na terytorium Ukrainy, zajęcia strategicznego punktu- Mariupolu, po to tylko, by pokazać jak Putin troszczy się o wielką Rosję przed wrześniowymi wyborami do Dumy - wskazał rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego. 


Posłuchaj
26:18 _PR24_AAC 2021_04_11-19-33-06.mp3 Prof. Artur Kozłowski o sytuacji we wschodniej części Ukrainy ("Świat w powiększeniu")

 

- Z drugiej strony, jeśli 'włączymy' logikę, to zauważymy, że takie rozwiązanie faktycznie chyba byłoby w tym momencie dla Putina nierozsądne i niewłaściwe. Po co, poza tym, że testuje amerykańskiego prezydenta, miałby budować do siebie niechęć przyszłego kanclerza Niemiec? Wiemy, że w tym roku nastąpi zmiana bardzo ważnego dla relacji Rosji z Zachodem stanowiska na urzędzie kanclerskim w Niemczech - stwierdził gość audycji.

     

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gośćprof. Artur Kozłowski (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni) 

Data emisji: 10.04.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Czytaj także

"Powtarzający się scenariusz". Paweł Bobołowicz o sytuacji w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 20:37
- Właściwe co roku na Ukrainie mniej więcej o tej samej porze, czyli wiosną pojawia się temat, że Rosja ściąga dodatkowe siły i zwiększa się prawdopodobieństwo bezpośredniej agresji na tereny ukraińskie i co roku, całe szczęście, do tej większej, pełnofrontowej agresji do tej pory nie dochodziło. Jednak co roku te informacje zmuszają Ukrainę do pewnych reakcji - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz (korespondent polskich mediów w Kijowie). Gościem audycji był również Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej).     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:02
- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń