X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niemcy zablokowały Fundusz Odbudowy. Prof. Bainczyk: to wynika z nadrzędności prawa krajowego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 20:30
- W odniesieniu do ostatniego sporu wokół instrumentu Unii na rzecz odbudowy takim przedmiotem kontroli federalnego TK jest właśnie zasada demokracji, rozumiana jako utrzymanie prawa Bundestagu do decydowania o budżecie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr hab. Magdalena Bainczyk, z Instytutu Zachodniego.
Kancelaria Niemiec - siedziba kanclerza
Kancelaria Niemiec - siedziba kanclerzaFoto: Ugis Riba/ Shutterstock

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy. Jak wygląda relacja prawa krajowego i unijnego?

Angela Merkel FREE 1200.jpg
"Afery maseczkowe", zła strategia w walce z wirusem. Niemieckie media piszą o "powolnej erozji partii Merkel"

- Pozycja prawa unijnego w niemieckim prawie konstytucyjnym nie jest określona wprost. Nie ma tam artykułu odpowiadającego naszemu artykułowi 8 Konstytucji RP, który mówi o nadrzędnej roli konstytucji w całym polskim porządku prawnym. Nie ma takiego przepisu w konstytucji niemieckiej - zaznaczyła Magdalena Bainczyk.

Jak podkreśliła gość audycji, federalny Trybunał Konstytucyjny od początku lat 70. rozwija doktrynę orzeczniczą, która opiera się na pojęciu "ochrony tożsamości konstytucyjnej". - Tworząc to pojęcie, federalny TK odwołał się do tzw. klauzuli wieczystej z art. 79 ustawy zasadniczej, która wymienia zasady niepodlegające zmianie, jeżeli chodzi o treść niemieckiej konstytucji. Tutaj zawarta jest między innymi zasada poszanowania godności ludzkiej i zasada demokracji - dodała.       

Posłuchaj
25:10 PR24_mp3 2021_03_30-19-33-07.mp3 Dr hab. Magdalena Bainczyk o niemieckim prawie konstytucyjnym ("Świat w powiększeniu") 

- Art. 79 był stworzony jako zapora przeciwko ewentualnemu powrotowi do reżimu totalitarnego. Co ciekawe, federalny TK sięgnął po tę kotwicę w odniesieniu do procesów integracji. Odwołując się do tej tożsamości konstytucyjnej (...) sprawdza, czy akt prawa unijnego nie narusza tych nienaruszalnych z punktu widzenia art. 79 zasad konstytucyjnych - podsumowała dr hab. Bainczyk.  

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gośćdr hab. Magdalena Bainczyk (Instytut Zachodni) 

Data emisji: 30.03.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Czytaj także

Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 20:18
- Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy. Gdy Angela Merkel mówiła o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar II WŚ". Gmyz o wypowiedzi Steinmeiera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:17
- Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar drugiej wojny światowej. To są bezpaństwowi Żydzi i ofiary zabite po ataku na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecka opinia publiczna w dużej mierze unika tego, co działo się w innych państwach - skomentował wypowiedź prezydenta Niemiec Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
rozwiń zwiń