X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Naszym obowiązkiem jest wspierać premiera". Anna Fotyga o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 21:00
- Są momenty, kiedy można dyskutować, ale są też momenty, kiedy trzeba stanąć murem za osobą, która ma negocjacyjny mandat. Na oceny przyjdzie jeszcze czas. Osoby z zewnątrz zwykle nie mają pełnej wiedzy na temat procesu negocjacji. Czasem jest to też próba charakterów, nie tylko argumentów merytorycznych - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Anna Fotyga. 
Anna Fotyga
Anna FotygaFoto: Twitter/Anna Fotyga

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Budżet musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy (całość to 1,8 bln euro) oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tadeusz Woźniak 1200.JPG
"Mam nadzieję, że Niemcy pójdą po rozum do głowy". Tadeusz Woźniak o negocjacjach ws. budżetu UE

Gość Polskiego Radia 24 wyraziła nadzieję, że na szczycie zwycięży rozsądek i dojdzie do kompromisu. - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zostały przekroczone ramy polityczne i prawne - powiedziała. Przypomniała również, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski ujawnił istnienie ekspertyzy sporządzonej dwa lata temu przez RE, która potwierdza polskie stanowisko. - Nie może być przedmiotem prawa wtórnego zapis, który jest niezgodny z traktatami unijnymi. Natomiast łączenie finansów UE z enigmatyczną i polityczną oceną praworządności w państwach członkowskich jest całkowitym nieporozumieniem. Polska, przystępując do UE, otworzyła swój nie najmniejszy rynek. Z tym jest powiązana konstrukcja wieloletniego budżetu, nie z czysto politycznymi wyobrażeniami jednego nurtu - powiedziała Anna Fotyga.

Czytaj więcej:

Jej zdaniem mamy też do czynienia z próbą sił. - To zdarza się we wszystkich instytucjach, również w UE. Ostateczny wynik zależy od determinacji aktorów. Zgodnie z konstytucją RP rząd i premier negocjuje w imieniu Polski. Naszym obowiązkiem jest go wspierać. Są momenty, kiedy można dyskutować, są też momenty, kiedy trzeba stanąć murem za osobą, która ma negocjacyjny mandat. Na oceny przyjdzie jeszcze czas. Osoby z zewnątrz zwykle nie mają pełnej wiedzy na temat procesu negocjacji. Czasem jest to też próba charakterów, nie tylko argumentów merytorycznych - podsumowała Anna Fotyga. 


Posłuchaj
24:45 PR24_AAC 2020_12_07-19-34-11-2.mp3 Anna Fotyga o negocjacjach ws. budżetu UE (Świat w powiększeniu)

 

Tekst rozporządzenia w sprawie uzależnienia funduszy od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość audycji: Anna Fotyga

Data emisji: 7.12.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24

Czytaj także

"Próba nałożenia kagańca". Marek Suski o uzależnieniu budżetu UE od praworządności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 11:45
- To nie jest tak, że wraz z wetem coś przepadnie, a Polska upadnie. Być może upadnie koncepcja opozycji "ulica i zagranica". Proszę nie straszyć ludzi końcem świata. Armageddon będzie, jeżeli tego budżetu nie zawetujemy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Marek Suski. Gośćmi byli również Czesław Mroczek (PO), Marek Suski (PSL), i Stanisław Bukowiec (Porozumienie).
rozwiń zwiń