X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bardzo ważny dzień dla polskich interesów". Ekspert o wyborach prezydenckich w USA

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:23
- Wydaje mi się, że wygrana Bidena byłaby złą wiadomością dla Europy, przede wszystkim dla Polski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH, przewidując możliwe stosunki Waszyngtonu z Europą i Polską po jutrzejszych wyborach prezydenckich w USA.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kits Pix/ Shutterstock

W trakcie audycji rozmawiano o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, ich konsekwencjach dla Europy oraz nowych ambicjach Niemiec i stosunkach naszego zachodniego sąsiada z USA.

biden trump 1200 east.jpg
"To nie będzie najlepszy scenariusz dla Polski". Ekspert o ewentualnym zwycięstwie Bidena w wyborach

Na początku rozmowy podsumowano pierwszą kadencję Donalda Trumpa pod kątem bezpieczeństwa międzynarodowego i relacji Waszyngtonu z Europą. -W ciągu ostatnich czterech lat stosunki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej pogorszyły się, ale polepszyły się stosunku polsko-amerykańskie - zauważył profesor. - Mamy jutro bardzo ważny dzień dla Polskich interesów - dodał, odnosząc się do jutrzejszych wyborów prezydenckich w USA. 

Posłuchaj
24:12 _PR24_AAC 2020_11_02-19-33-38 (1).mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o wyborach w USA i ich stosunku do Europy (Świat w powiększeniu)

Podczas rozmowy skomentowano zmiany w polityce zagranicznej USA i rozważano, czy wynikają one z charakteru samego prezydenta Trumpa, czy zmieniającego się świata. - Bez względu na to, kto byłby prezydentem Stanów Zjednoczonych, będą one bardziej asertywnie reprezentować swoje interesy - skomentował prof. Miszczak. - I Biden, i Trump, będą bardziej skierowani w kierunku Chin, bo to jest ich strategiczny rywal - dodał. 

- Biden jest bardziej miękki w sensie realizowania polityki zagranicznej, to nie jest w naszym interesie. Pewna stanowczość, nawet taka, jaką reprezentuje Trump, daje nam więcej bezpieczeństwa - podkreślił gość audycji.  

- Nam powinno zależeć, żeby Amerykanie kontynuowali taką politykę, którą realizuje w tej chwili Trump - ocenił.  

Podczas programu odniesiono się też do zaproponowanej przez Niemcy "nowej definicji stosunków transatlantyckich" i ważności wyborów w USA dla tego kraju. - Te wybory dla Niemiec są absolutnie kluczowe - zaznaczył profesor.  

Zastanawiano się też nad tym, czy Niemcy przygotowane są na debatę o swojej obronności i zwiększenie swego znaczenia na arenie międzynarodowej. - Wydaje mi się, że nie. Niemcy są państwem handlowym, większe zaangażowanie wojskowe to są większe nakłady, to są duże szkody gospodarcze - powiedział prof. Miszczak. - Nie mają wizji dla mniejszych państw Europy. Tak długo, jak nie będą tego miały, nie będą akceptowane jako ta siła, główna, prowadzącą Europę - dodał. 


Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH)
Data emisji: 2.11.2020
Godzina emisji: 19.33

kb/PR24

Czytaj także

Topnieje przewaga Bidena nad Trumpem. Kogo Amerykanie wybiorą we wtorek?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 19:59
Kandydat Demokratów Joe Biden ma w USA 10 punktów proc. przewagi nad ubiegającym się o reelekcję Donaldem Trumpem - wynika z sondażu dla "Wall Street Journal". W 12 stanach wahających się różnica między rywalami o Biały Dom jest mniejsza - 6 punktów proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trump dotrzymuje obietnic" kontra "Biden to dobry człowiek". Amerykanie podzieleni przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 08:28
- W społeczeństwie amerykańskim zarysowały się głębokie podziały co do wyboru prezydenta. Przebiegają nie tylko wzdłuż linii partyjnych, lecz także osobowości kandydatów. W rozmowie z korespondentami PAP przedstawicieli różnych profesji z Nowego Jorku i Waszyngtonu uzasadniają swoje wybory.
rozwiń zwiń