X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Łukasz Jasina: Aleksiej Nawalny stanowił problem dla obecnego systemu politycznego Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 20:15
- To, co się stało, to bardzo mocny sygnał do wszystkich ludzi, którzy chcieliby jakiejkolwiek zmiany, jak kończą w Rosji ludzie, którzy tej zmiany chcą - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
nz Aleksiej Nawalny na ulicach Moskwy. Zdjęcie archiwalne.
n/z Aleksiej Nawalny na ulicach Moskwy. Zdjęcie archiwalne.Foto: Stanislav Krasilnikov/TASS

Aleksiej Nawalny znajduje się w śpiączce farmakologicznej - podało radio Echo Moskwy. Rosyjski opozycjonista przebywa w szpitalu w Omsku. Jego rzecznik Kira Jarmysz oświadczyła, że mogło dojść do próby otrucia polityka.

Redaktor naczelny radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow wezwał władze do przeprowadzenia wnikliwego i otwartego śledztwa. Poradził też, aby w związku "z brakiem zaufania do państwa" opozycjonistę przewieziono na leczenie do innego kraju.

Posłuchaj
23:51 JASINA.mp3 20.08.2020 Dr Łukasz Jasina: Aleksiej Nawalny stanowił problem dla obecnego systemu politycznego Rosji. (Świat w Powiększeniu/PR24)

Czytaj także:

Według agencji Ria Novosti stan Aleksieja Nawalnego lekarze oceniają jako ciężki. Między innymi dlatego wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej. Lider rosyjskiej opozycji wracał do Moskwy z Tomska. Na pokładzie samolotu poczuł się źle i stracił przytomność. Maszyna lądowała awaryjnie w Omsku. Prosto z lotniska polityka przewieziono na oddział intensywnej terapii omskiego szpitala.

Rzecznik opozycjonisty stwierdziła, że ktoś chciał go otruć. Poinformowała też, że Aleksiej Nawalny od rana pił tylko herbatę i dodała, że zdaniem lekarzy właśnie gorący napój mógł przyspieszyć wchłonięcie toksyny przez organizm.

"To nie jest pierwszy zamach na życie Aleksieja Nawalnego"

Łukasz Jasina mówił w PR24, komu może zależeć na pozbawieniu życia Aleksieja Nawalnego? - Mamy świadomość, jaka jest historia Rosji, jak tam się od wieków traktowało przeciwników politycznych. To, jak traktowano samego Nawalnego, bo to nie jest przecież pierwszy zamach na jego życie - przypominał w PR24 dr Łukasz Jasina. - To, co się stało, to bardzo mocny sygnał do wszystkich ludzi, którzy chcieliby jakiejkolwiek zmiany, jak kończą ludzie w Rosji, którzy tej zmiany chcą - dodał.

nawalny 1200 shutt.jpg
"Stwarza poczucie, że istnieje alternatywa dla Putina". Ekspert o działalności Nawalnego

Gość PR24 podkreślał, że ciągle nie mamy dowodów na to, że za sprawą stoi Kreml. - Dowodów na to nie mamy, mamy jedynie możliwości analizy, komu to się opłacało. A opłacało się Władimirowi Putinowi, ale też ludziom z otoczenia prezydenta Rosji. Dlaczego? Aleksiej Nawalny stanowił problem dla obecnego systemu politycznego Rosji - podsumował dr Łukasz Jasina.

***

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Bogumił Husejnow
Gość:  dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 20.08.2020
Godzina emisji: 19.32

PR24/PAP/tb

Czytaj także

Tadeusz Płużański: Białoruś to obszar wpływów Rosji, Putin tej sprawy nie odpuści

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 19:28
- Pamiętajmy o sprawie jednej, podstawowej, że jest to obszar wpływów rosyjskich, była to część Związku Sowieckiego, jak wiemy, i Putin Białorusi nie odpuści. Stąd różne manewry, mniej czy bardziej utajnione - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z TVP. Na temat możliwych reakcji międzynarodowych na obecny kryzys mówił w "Debacie dnia" także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: sankcje wobec urzędników MSW Białorusi mogą być niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 18:43
- W momencie, gdy mówimy o takiej amplitudzie protestów i o tym, że tam formuje się już pewna forma alternatywnego wobec Aleksandra Łukaszenki rządu, to wsparcie polegające na tym, że zabronimy np. pracownikom MSW wjeżdżać do Unii Europejskiej, może być niewystarczającym narzędziem - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawalny w ciężkim stanie. Prof. Jabłoński: likwidacja przeciwników jednym z elementów funkcjonowania władzy w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:32
- W cywilizacji turańskiej zbrodnia jako forma utrzymania władzy nie jest czymś, co jest jakąś nową jakością. Nie zawsze chodzi o uśmiercanie przeciwników, niekiedy jest to śmierć polityczna, więzienie lub skazywanie na pewien rodzaj infamii - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próba otrucia Nawalnego? Analityk: to sygnał dla Rosjan, Białorusinów i całego świata

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:28
- Aleksiej Nawalny został otruty, gdy przebywał rok temu w areszcie, ale wówczas przeszedł to lżej niż teraz - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Benedyczak, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przed MSZ najbardziej dramatyczne zadanie". Krzysztof Karnkowski o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 13:51
- Przed resortem spraw zagranicznych stoi chyba najbardziej dramatyczne zadanie od wyborów w 2015 roku. Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". 
rozwiń zwiń