Ekonomista: najważniejsze jest to, ile będziemy w stanie wykorzystać z Funduszu Odbudowy

2020-07-06, 15:05

Ekonomista: najważniejsze jest to, ile będziemy w stanie wykorzystać z Funduszu Odbudowy
Von der Leyen: mamy integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

- Jeśli główne kierunki to ekologia i nowe technologie, to pojawia się pytanie, czy będziemy w stanie zaabsorbować te środki. Pytanie, czy przygotujemy projekty w relatywnie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czyni starania, by przypadające na Polskę środki z unijnego funduszu odbudowy w perspektywie 2021-2027 mogły być m.in. narzędziem wsparcia małych i średnich miast, tracących swoje funkcje, poinformowała szefowa resortu.

Powiązany Artykuł

mid-morawiecki v41200.jpg
Unijny fundusz odbudowy. Ekspert: Polska jest zadowolona z propozycji wyjściowych UE

Proponowany przez Komisję Europejską w nowym unijnym budżecie fundusz odbudowy, będący odpowiedzią m.in. na skutki epidemii koronawirusa, ma dysponować pulą 750 mld euro, z czego do Polski – jak poinformowała w poniedziałek minister - powinno trafić co najmniej 64 mld euro.

Posłuchaj

05.07.2020 Marek Zuber (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:35
+
Dodaj do playlisty

Marek Zuber zwracał uwagę, że pomoc z Funduszu Odbudowy będzie obwarowana szeregiem warunków. - Jeśli mówimy o odejściu od węgla, a to oznaczałoby w przypadku Polski setki miliardów euro, to pytanie, czy przygotujemy takie projekty, które w relatywnie krótkim czasie zrealizujemy. To będzie perspektywa dwóch czy trzech lat, w przeciwieństwie do unijnego projektu. 

Ekonomista przypominał, że zgodnie z tym, co podkreślała Ursula von der Leyen, główną przesłanką dystrybuowania tych pieniędzy będzie nie wielkość gospodarki, tylko problemy związane z koronawirusem. - Nie tyle siła negocjacyjna, ile warunki określające negatywne skutki koronawirusa będą ważne. Trudno jednak ocenić, na ile straty wynikające z załamania gospodarki wynikały z wcześniejszego spowolnienia, a na ile  były konsekwencją epidemii koronawirusa.

Zgodnie z planami KE, środki z funduszu odbudowy mają trafić m.in. na wsparcie przedsiębiorczości, gospodarki, innowacyjności, inwestycje prywatne, badania i rozwój, bezpośrednie dotacje dla przedsiębiorców, ale również np. na wsparcie sektora ochrony zdrowia, który w poprzedniej perspektywie finansowej UE miał ograniczone możliwości finansowania.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Marek Zuber

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 14.08

PR24/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej