X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 21:01
- Nie powinno dziwić, że Rosja może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół - powiedział Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i jeden ze współautorów portalu stopfake.org.
Audio
  • Wojciech Pokora o informacjach wskazujących na zaangażowanie rosyjskich specsłużb w zeszłoroczne alarmy bombowe w Polsce ("Świat w powiększeniu")
Jedną ze sfer, w której Rosja stara się poszerzać swoje wpływy jest cyberprzestrzeń
Jedną ze sfer, w której Rosja stara się poszerzać swoje wpływy jest cyberprzestrzeńFoto: Shutterstock.com

Za serią fałszywych alarmów bombowych podczas zeszłorocznych egzaminów maturalnych stoją rosyjskie specsłużby. Taką informację podał portal RMF24.pl. Na ten fakt mają wskazywać ustalenia polskich śledczych.

Unia Europejska i NATO przestrzegają

technologie 1200 free cyber haker hasło
"Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

"Śledczy wskazują na Rosjan na podstawie szczegółowych analizy połączeń internetowych. Dokładnie badanie treści e-maili z fałszywymi informacjami naprowadziło naszych ekspertów na serwery usytuowane w Sankt Petersburgu" – napisali autorzy artykułu.

- Agendy Unii Europejskiej już od długiego czasu grzmią, że należy przeciwstawiać się rosyjskiej agresji w sieci internetowej. Działania zabezpieczające przed cyberatakami ze strony m.in. Rosji przygotowuje i prowadzi NATO. Nie powinno dziwić, że państwo to może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół o wspomnianej treści - wskazał Wojciech Pokora.

Dezinformacja i badanie gruntu

wojsko free wojsko polskie free 1200.jpg
Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

"Ustalono, że były już w przeszłości wykorzystywane do rozsyłania różnych treści, które miały wywołać zamieszanie w różnych częściach świata. Udało się też ustalić autorów całej akcji - to osoby zalogowane na kontach wykorzystywanych przez GRU - rosyjski wywiad wojskowy" - pisze RMF24.pl.

- Tego typu działania nie mają charakteru jednowektorowego, polegającego jedynie na sianiu dezinformacji służącej do wprowadzenia zamieszania danym społeczeństwie. Za tym idzie również chęć rozeznania, jak dany kraj radzi sobie z kwestią zabezpieczeń w cyberprzestrzeni, na ile można sobie pozwolić - wyjaśnił dziennikarz.

Portal wskazuje, że na rosyjskich kontach, które miały być wykorzystane przez specsłużby, pojawiły się komunikaty z fałszywymi alarmami.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy poświęconej rosyjskim działaniom w cyberprzestrzeni.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i portalu stopfake.org
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 19.35

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Rosja atakuje dezinformacją. W dobie pandemii fake newsy jeszcze groźniejsze

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 13:17
"W dobie koronawirusa Polska jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i dezinformacyjnej" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazuje, te ataki, których źródłem jest Kreml, mają destabilizować sytuację w naszym kraju i wpisują się w stałe działania propagandowe Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: "fabryki trolli" ze Wschodu wykorzystują niewiedzę i niską świadomość obywatelską

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:40
Nie można się łudzić, że nie powtórzą się operacje dezinformacyjne. Wojskowi specjaliści dbają o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, ale jej użytkownicy powinni wybierać sprawdzone źródła informacji – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do zagrożeń informacyjnych towarzyszących także pandemii.
rozwiń zwiń