Ekspert: sprawa Katalonii staje się coraz bardziej europejska

2018-10-01, 20:41

Ekspert: sprawa Katalonii staje się coraz bardziej europejska
Separatyści zablokowali ruch na autostradzie A7 między Barceloną i Walencją oraz A2, która łączy stolicę Katalonii z Madrytem.Foto: PAP/EPA/JAUME SELLART

Separatyści zablokowali w poniedziałek w Katalonii ulice, autostrady i trasy pociągów dużej prędkości. Mija rok od referendum w sprawie niepodległości Katalonii, uznane przez hiszpański wymiar sprawiedliwości za nielegalne. – Sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana – mówiła w audycji "Świat w powiększeniu” w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.

Posłuchaj

1.10.2018 dr hab. Małgorzata Myśliwiec, Uniwersytet Śląski (Świat w powiększeniu)
+
Dodaj do playlisty

Zorganizowane w 2017 roku przez katalońskie władze referendum niepodległościowe jest przez władze w Madrycie uznawane za nielegalne. W jego wyniku rząd Hiszpanii zdymisjonował ówczesny kataloński rząd, rozwiązał parlament i na ponad siedem miesięcy przejął kontrolę nad Katalonią. Sześciu członków zdymisjonowanego rządu Katalonii, w tym premier Carles Puigdemont, uciekło wówczas za granicę. Niedługo potem ci, którzy zostali w kraju, trafili do aresztu, w którym przebywają do dziś. - Mija rok od tego sławnego referendum i wydaje się, że sprawa w żaden sposób nie została wyjaśniona – mówiła dr hab. Małgorzata Myśliwiec. - Z jednej strony mamy działające władze Katalonii, które nie ukrywają swoich proseparystycznych dążeń, a z drugiej byłego prezydenta Katalonii Carlesa Puigdemonta, przebywającego obecnie w Schleswigu-Holsteinie. Państwo hiszpańskie zażądało jego ekstradycji, a to oznacza, że sprawa nabiera charakteru europejskiego.

Dr hab. Małgorzata Myśliwiec przypomniała również, że hiszpańskie władze wystąpiły o ekstradycję Carlesa Puigdemonta. - Trybunał w Schleswigu-Holsteinie uznał, ze może wydać osobę przebywającą na jego terenie jedynie wtedy, gdy w Hiszpanii będzie ona sądzona za zdefraudowanie środków publicznych na cel przeprowadzenia nielegalnego referendum, ale nie ma zgody na sądzenie z powodu rebelii, czyli najpoważniejszego zarzutu stawianego przez hiszpańskie władze – stwierdziła gość Polskiego Radia 24.

Według hiszpańskiej agencji EFE tory okupuje około 400 działaczy, podczas gdy katalońscy policjanci usiłują powstrzymać kolejnych przed wejściem na teren stacji kolejowej. Ruch na tej linii łączącej Hiszpanię z Francją został wstrzymany. - Społeczeństwo katalońskie jest bardzo mocno podzielone – zauważyła dr hab. Małgorzata Myśliwiec. – Jest spora grupa zwolenników niepodległości Katalonii, a wśród nich ludzie młodzi. Z drugiej strony mamy obawy tych, którzy nie opowiadają się za niepodległością – dodała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Świat w Powiększeniu był Bogumił Husejnow.

Data emisji: 01.10.2018

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej