Przemoc seksualna wobec kobiet - wstydliwy problem Indii

2015-03-09, 21:36

Przemoc seksualna wobec kobiet - wstydliwy problem Indii
Indie kojarzą się ostatnimi czasy przede wszystkim z falą gwałtów i przemocy seksualnej. Po doniesieniach o brutalnych atakach na kobiety o jedną czwartą spadła liczba zagranicznych turystów odwiedzających Indie/fot.flickr/World Bank Photo Collection

Trzy na godzinę – tyle statystycznie kobiet gwałconych jest w Indiach. Przemoc seksualna wobec kobiet to ogromny problem społeczny i kulturowy tego kraju. O tym zjawisku opowiada film dokumentalny BBC „Córka Indii”. Władze Indii nie pozwalają jednak na jego pokazywanie.

Posłuchaj

09.03.15 Paulina Wilk: „Przemoc seksualna w Indiach jest rozpowszechniona i przyjmuje bardzo różne formy (…)”
+
Dodaj do playlisty

– Oczywiście pokazywanie przestępców w jakimkolwiek wymiarze zawsze jest kontrowersją. Decydujący jest jednak kontekst, w jakim pokazuje się sprawców. I myślę, że Leslee Udwin, autorka dokumentu, przedstawiła całe zdarzenie i wywiady z przestępcami w stosowny sposób – powiedziała Paulina Wilk. Dziennikarka i pisarka dodała przy tym, że emisja tego filmu mogłaby być przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat przestępstw na tle seksualnym w Indiach.

– Dziwi mnie, że władze indyjskie protestują przeciwko pokazaniu tego filmu. Powinny one raczej podjąć poważną dyskusję nad przemocą seksualną, która jest w Indiach rozpowszechniona i przyjmuje bardzo różne formy. Gwałt jest tylko jednym z bardzo wielu różnorakich przestępstw natury seksualne – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem gościa PR24, w Indiach funkcjonuje kultura społecznego przyzwolenia na gorsze traktowanie kobiet. Przemoc seksualna wypływa z mentalności wielu Hindusów, którzy poprzez nią demonstrują swoją dominację.

– Ta przemoc jest bardzo silnie związana z wojnami kastowymi. Ciała kobiet stają się terytorium społecznego konfliktu i pewnym sposobem wyrażenia dominacji – stwierdziła Paulina Wilk.

Gościem Grzegorza Dobieckiego był również Andrzej Jonas, redaktor „The Warsaw Voice”. Tematem ich rozmowy była rosnąca fala rasowych nierówności w Stanach Zjednoczonych.

W „Poniedziałkowym Atlasie Politycznym” była także mowa o walce francuskiego rządu z „kolorowymi” gettami na obrzeżach wielkich miast. Strategię paryskiego rządu komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

Wróć do strony głównej