X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dla ojca" - reportaż Magdaleny Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 07:59
Kiedy odchodzi ktoś nam bardzo bliski zazwyczaj bardzo przeżywamy stratę. Ból i niezgoda na śmierć mogą uruchomić zmianę, która nieoczekiwanie przynosi coś nowego i dobrego. Tak było w przypadku pana Ireneusza Markowskiego - o czym opowiada reportaż Magdalen Skawińskiej "Dla ojca". 
Projekty bohatera reportażu Dla Ojca skupiają się wokół problemów z dostępem do wody w Afryce
Projekty bohatera reportażu "Dla Ojca" skupiają się wokół problemów z dostępem do wody w AfryceFoto: Amors photos/ Shutterstock

Afryka woda Martchan 100.jpg
Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie

W marcu 2019 roku zmarł ojciec Ireneusza Markowskiego - Ryszard. Po jego śmierci mężczyzna postanowił wyjechać na jakiś czas z kraju, padło na Kenię. Pan Ireneusz był wcześniej w tym kraju, na safari. Nawiązał kontakt ze znajomym Kenijczykiem i dwa miesiące po pogrzebie był już w samolocie. Leciał do Afryki z silnym postanowieniem, że musi coś zrobić, dać część od siebie, pomóc innym.

"Kapnij dla Afryki"

Pan Ireneusz zaczął od tego, że obiecał Sadiemu, że pomoże mu wykończyć dom w jego rodzinnym Kilifi. Kenijczyk - wraz z żoną i trójką dzieci - mieszkał na 4m2. Dzięki pieniądzom zarobionym na safari dobudował drugie pomieszczenie, które wymagało jeszcze sporo pracy. W międzyczasie mężczyźni odwiedzili dom dziecka i spotkali się z matką Sadiego, która mieszka w buszu. Spotkanie ze schorowaną starszą panią, która codziennie pokonuje 14 km, by zdobyć wodę było przełomowe dla pana Ireneusza.

Czytaj także: 

Wielu mieszkańców Afryki nie ma dostępu do świeżej wody. Większość czerpie wodę z rowów lub rzek. Powinni ją przefiltrować i odkazić specjalnymi tabletkami, ale tego nie robią, bo ich nie mają. Konsekwencją picia zanieczyszczonej wody są choroby, które nierzadko kończą się śmiercią.

W niecały miesiąc od spotkania z matką Sadiego pan Ireneusz pracował już nad pierwszą studnią. By uczcić pamięć swojego taty projekt nazwał - Projekt Ryszard 1 - woda dla ludzi Kenii. Kilka miesięcy później, w sierpniu 2019 roku, powstała kolejna studnia. W grudniu 2019 roku następna. Pan Ireneusz, by rozwijać projekt, założył w Polsce Fundację "Kapnij dla Afryki". Inicjatywa nabiera wiatru w żagle.

O tym, jak przebiegała droga do realizacji niezwykłych projektów - pan Ireneusz opowiada w audycji. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Dla ojca" Magdaleny Skawińskiej

Posłuchaj
30:55 DlaOjca--[ PR1]PR1 (mp3) 17 marzec 2020 21_15_31.mp3 "Dla ojca" - reportaż Magdaleny Skawińskiej (SRiD)

***

Reportaż: "Dla ojca"

AutorMagdalena Skawińska

Data emisji: 5.04.2021

Godz. emisji: 7.33

mbl

Czytaj także

Polska wysłała pomoc humanitarną do Iraku. "Wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:33
- Polska wysłała w środę pomoc humanitarną do Iraku; w ramach akcji pomocowej drogą lotniczą wysłano koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w najmłodszym państwie świata. Polska pomoc w Sudanie Południowym

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 13:40
Najpierw susze, teraz powodzie, a w rezultacie: głód. Ponad sześciu milionom osób w Sudanie Południowym zajrzała w oczy śmierć z powodu braku pożywienia. Najmłodsze państwo świata przeżywa prawdopodobnie najgorszy okres w swojej krótkiej historii. W pomoc włączyły się organizacje z Polski.
rozwiń zwiń