X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
sądownictwo

Współtwórczyni Amber Gold nie wróci do aresztu. Jest decyzja sądu

Pozbawienie oskarżonej wolności miałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla niej lub jej najbliższych, a areszt nie jest niezbędny dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymując w mocy decyzję o zwolnieniu z aresztu Katarzyny P., współtwórczyni Amber Gold. Decyzja zapadła na niejawnym posiedzeniu sądu. Postanowienie jest prawomocne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Amber Gold sądownictwo pieniądze prokuratura

Sygnał brzmiący "macie się ze wszystkiego wycofać". Prof. Grabowska o sporze z PE

- Ta debata jednoznacznie pokazała, że spór trwa. Sądziłam, że może będą ze strony Komisji Europejskiej jakieś pojednawcze sygnały, ale tu sygnał jest jeden: "macie się ze wszystkiego wycofać" - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Parlament Europejski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Genowefa Grabowska sądownictwo Strasburg debata Polskie Radio 24

"Chcecie przywrócić te marionetki, które zgadzają się na wszystko". Mocne słowa Jakiego w PE

W europarlamencie trwa debata o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym. - Chcecie przywrócić te marionetki, które zgadzają się na wszystko, co mówicie - powiedział Patryk Jaki, zwracając się do europosłów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski POLSKA polityka sądownictwo prawo debata Strasburg premier Patryk Jaki

Premier zacytował orzeczenia sądów z Niemiec i Francji. "Widzę na państwa twarzach poruszenie"

W europarlamencie trwa debata o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia zacytował wyroki sądów innych państw, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski POLSKA polityka sądownictwo prawo debata Strasburg premier Mateusz Morawiecki

"Muszą być narzędzia reakcji, gdy instytucje UE przekraczają kompetencje". Premier podczas debaty w PE

- Jeżeli instytucje powołane w traktatach przekraczają swoje kompetencje, państwa członkowskie muszą mieć narzędzia, żeby zareagować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w PE. - Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustaw i w obszarach przyznanych UE kompetencji - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Mateusz Morawiecki polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej prawo sądownictwo

Echa werdyktu TK w Europie. Kuźmiuk: coraz więcej polityków przyznaje Polsce rację

- To, że rozstrzygnięcie polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym stało się ważną częścią debaty prezydenckiej we Francji, jest wydarzeniem bez precedensu. I to w sensie pozytywnym, że Polska widzi i podnosi problem, który jest zagrożeniem dla funkcjonowania UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  PiS polityka Zbigniew Kuźmiuk Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska sądownictwo ŚWIAT Europa Piotr Gociek

"Stare biznesy" z ministrem sportu w rządzie Tuska. Nowy wątek w sprawie Sławomira Nowaka

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", w śledztwie dotyczącym byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie PO-PSL – Sławomira Nowaka – nowy wątek dotyczy byłego szefa Ministerstwa Sportu: Mirosława Drzewieckiego. Śledczy badają m.in. prywatne rozliczenia członków rządu Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura Mirosław Drzewiecki

"Niemcy mają najbardziej upolitycznione sądownictwo w Europie". Jaki o propozycji wytoczenia pozwu przed TSUE

Europoseł Patryk Jaki wyraził na Facebooku poparcie dla propozycji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, aby Polska wytoczyła przed TSUE proces Niemcom ws. niezawisłości sędziów. - To test (...) czy projekt europejski opiera się jeszcze na zasadzie równości i na traktatach, czy tylko na politycznej woli silniejszego - napisał Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny Zbigniew Ziobro Patryk Jaki Unia Europejska Niemcy

Władysław Teofil Bartoszewski: reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być poza sporem politycznym

- Mamy nadzieję przekonać partię rządzącą, jak również opozycję, że pewne rzeczy związane z wymiarem sprawiedliwości są tak ważne dla państwa, że nie muszą być przedmiotem ostrej walki politycznej. Widzimy, że pewne rzeczy można naprawić, dlatego że wymiar sprawiedliwości należy zreformować, tylko to, co się działo w ostatnich sześciu latach, reformą nie było - mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, odnosząc się do zespołu pracującego nad reformą sądownictwa, z którym współpracuje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reforma sądownictwa PSL Adrian Klarenbach Władysław Teofil Bartoszewski sądownictwo polityka

Michał Woś: struktura polskiego sądownictwa wymaga uporządkowania

- Teraz w końcu stanie się to, co planowaliśmy od początku, a mianowicie uporządkowanie sądownictwa, struktury sądownictwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, pytany o plany dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. - Trzeba wykorzystać potencjał wszystkich 10 tys. polskich sędziów, a przypomnę, że nakłady na polskie sądownictwo są jednymi z najwyższych w Europie, więc to powinno realnie przekładać się na wyniki - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś sądownictwo sąd Polski Ład Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro chce, by Polska pozwała Niemcy przed TSUE. Chodzi o sądownictwo

- Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Jesteśmy w ramach UE. Zasady muszą być wspólne i muszą być rygorystycznie przestrzegane - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sądownictwo Niemcy Trybunał Sprawiedliwości UE

Całodniowe rozprawy, wylosowani sędziowie i przesłuchania. Wiemy, kiedy ruszy proces tzw. afery GetBack

Blisko rok od skierowania aktu oskarżenia w sprawie tzw. afery GetBack Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował, jak będzie przebiegał proces, który ma ruszyć w styczniu 2022 roku. Wylosowano dodatkowych sędziów i ustalono, że rozprawy będą całodniowe, wyznaczane raz w tygodniu. Pierwszym przesłuchanym będzie Konrad K., były prezes zarządu GetBack.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bank sąd sądownictwo GetBack

Debata w PE z udziałem premiera. Müller: przedstawimy stanowisko rządu ws. wyroku TK

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem uda się do Strasburga. We wtorek rano w Parlamencie Europejskim szef rządu weźmie udział w debacie o praworządności w Polsce. Dyskusja, w której będzie uczestniczyć także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Parlament Europejski sądownictwo prawo Trybunał Konstytucyjny debata Piotr Müller premier Mateusz Morawiecki

"Trzeba opanować tę anarchię". Prezes PiS zapowiedział dalsze zmiany w sądownictwie

Sąd Najwyższy będzie niewielki, jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa; kasacje będą w dużych sądach regionalnych; sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka sądownictwo Jarosław Kaczyński Sąd Najwyższy

"To część szerszego trendu". Analitycy z Chatham House o wyroku TK

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym to część szerszego trendu, a w innych państwach narasta sprzeciw wobec dotychczasowego modelu integracji europejskiej, w której dużą rolę odgrywają rozstrzygnięcia prawne. Tak sprawę oceniają analitycy z Chatham House, jednego z najważniejszych think tanków na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania polityka Unia Europejska POLSKA Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Polexit