X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
reparacje wojenne

"Pozwalają się wyłgać Niemcom z kwestii reparacji". Krysztopa o kłamstwach nt. II wojny światowej

- Zakłamywanie historii z jednej strony ułatwia roszczeniowym organizacjom żydowskim proces nacisku w sprawie tzw. mienia bezspadkowego, a z drugiej strony zwalnia częściowo Niemcy z odpowiedzialności. Pozwala się też wyłgać z kwestii reparacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji była także Dorota Łosiewicz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Niemcy II wojna światowa polityka historyczna reparacje wojenne

Patryk Jaki: Polska już dawno powinna wystosować wniosek o reparacje od Niemiec

- Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to nie jest tylko historia. To nie tak, jak niektórzy mówią: zapomnijmy o przeszłości, myślmy tylko o przyszłości. Problem polega na tym, że nie możemy uczciwie rywalizować dziś z wieloma państwami, właśnie ze względu na to, co wydarzyło się w 1939 r. - mówił portalowi wPolityce.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki polityka Niemcy II wojna światowa repatriacje reparacje wojenne historia Polski

"Są w pełni uzasadnione". Portugalski historyk o reparacjach wojennych dla Polski

Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej. - Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne pieniądze POLSKA społeczeństwo

Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich

Nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia. Jako historyk i prezes IPN uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być Polsce wypłacone – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską Codziennie" prezes Instytutu Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców

- Od kilku lat temat reparacji wojennych, wyliczenia strat wojennych jest stawiany i mam nadzieję, że kiedyś znajdzie swój pozytywny finał - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odnosił się także do kwestii odbudowy zniszczonego przez Niemców Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Pałac Saski II wojna światowa reparacje wojenne POLSKA HISTORIA społeczeństwo Warszawa Krzysztof Świątek

"Reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania". Prezes IPN o relacjach polsko-niemieckich

- Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

Prezydent: bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest cokolwiek winna w związku z II wojną światową

- Bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową. Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody. Byliśmy jej ofiarą - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd Andrzej Duda II wojna światowa Niemcy Warszawa Pałac Saski reparacje wojenne

"To, czego się domagamy, to kropla w morzu wobec ogromu zbrodni". Prof. Grzegorz Kucharczyk o reparacjach

- Domagamy się tylko kropelki w morzu tych wszystkich zbrodni, które stały się na ziemiach polskich z powodu agresji niemieckiej. Eksterminacja polskich elit to nie jest coś, co mogą zniwelować jakiekolwiek miliardy euro - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne reprywatyzacja Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Izrael Żydzi Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach

Prof. Szewach Weiss: za zburzenie kraju Polsce należą się od Niemców reparacje

- Sprawę reprywatyzacji trzeba w końcu załatwić, np. kompensując straty - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce. Ocenił też, że Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej, bo zburzyli Polskę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie Izrael Szewach Weiss stosunki polsko-żydowskie

Trwa poszukiwanie niemieckojęzycznej wersji raportu o wojennym zniszczeniu Warszawy

O udostępnienie raportu zwrócił się do urzędu miasta wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. "Ratusz poinformował mnie, że potrzebuje jeszcze kilka dni z uwagi na to, że tłumaczenie raportu na język niemiecki było realizowane kilka lat temu, więc potrzebują trochę więcej czasu, aby to przeanalizować" – powiedział Jacek Ozdoba. Dodał, że jest dobrej myśli.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy Warszawa reparacje wojenne Jacek Ozdoba