X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
reforma szkolnictwa

"Reforma szkolnictwa wyższego jest potrzebna"

- Nikt nie mówi, że zapowiedziana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma szkolnictwa wyższego to będzie krótka i prosta operacja. Gdy zaczęły się prace - jak dziś ogłoszono – 574 dni temu - pojawiły się pewne założenia. Po dzisiejszych negocjacjach te założenia zostały zmienione. Cały czas jest to dzieło w trakcie tworzenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Mikiewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Reforma szkolnictwa wyższego. "Przełom jest raczej pozorny"

„Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy” – poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Po kilkumiesięcznych konsultacjach ze środowiskiem akademickim zmianami zajmie się rząd. O tzw. Ustawie 2.0 mówił w audycji Gorący Temat dr Marek Kisilowski z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"PiS musi zgadzać się na niezależność Gowina"

Wicemarszałek Sejmu wątpi w poparcie parlamentarzystów PiS dla reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin prezentuje jej założenia podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Przewodniczący klubu PiS – Ryszard Terlecki zastrzegł w radiowej Trójce, że nie zna projektu, ale jego zdaniem, propozycje Jarosława Gowina, mogą budzić wątpliwości. O Ustawie 2.0 w Polskim Radiu 24 mówił Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja reforma szkolnictwa

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

"Odpowiedzialność za reformę oświaty spadnie na samorządy"

– Samorządy będą bardzo łatwym celem dla partii rządzącej – powiedział Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego z reformą oświaty w tle i odpowiedzialności za ewentualne niedociągnięcia w jej funkcjonowaniu. W audycji Wróżenie z Faktów temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka szkoła reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła podstawowa gimnazjum

"Zatrudnienie straciło 10 tysięcy nauczycieli"

Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka był Michał Szczerba. Poseł Platformy Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o reformie edukacji. Dziś, 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny – pierwszy, w którym obowiązują zmiany w systemie oświaty, wprowadzone przez rząd PiS.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska edukacja szkoła Anna Zalewska reforma szkolnictwa Michał Szczerba PiS gimnazjum Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podwyżki dla nauczycieli. "Będę głosował za protestem"

Premier Beata Szydło zapowiedziała w poniedziałek, że pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018 roku, druga 1 stycznia 2019 roku, trzecia 1 stycznia 2020 roku. O podwyżkach dla nauczycieli mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Północ-Południe Andrzej Piegutkowski, członek prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarności". Sprawę komentował też w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowal z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło reforma szkolnictwa nauczyciel szkoła

"Wokół reformy edukacji tworzy się atmosferę apokalipsy"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że "po reformie edukacji powstanie nowa odmiana człowieka – homo pisus", gdyż "PiS hoduje sobie zupełnie nowych żołnierzy, którzy mają stać na straży ideologii prawicowej, PiS i prawicowego światopoglądu". O reformie edukacji i jej krytyce ze strony opozycji rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy) i Artur Celiński (Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła szkoła podstawowa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Semka

Przekształcenia szkół zawodowych. Zmiany od 2019

– Mamy z jednej strony nauczycieli, którzy odchodzą na emeryturę, świadczenia, ale mamy też wzrost liczby etatów. Na przełomie października i listopada będziemy mieć pełną informację o zatrudnieniu nauczycieli – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Wcześniej minister Anna Zalewska informowała, że przekształcenia szkół wygenerują ok. 10 tys. miejsc pracy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa reforma edukacji nauczyciel praca

Polska szkoła: wchodzi w życie reforma edukacji

4 września uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną nowy rok szkolny. Zgodnie z reformą, znikają gimnazja, a „podstawówka” będzie liczyła osiem klas. W Polskim Radiu 24 o zmianach w szkolnictwie mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna gimnazjum rok szkolny

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego