X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
radio dla rodziców

Przyjaźń między dzieckiem a domowym zwierzakiem. Rozmowa z zoopsycholog [POSŁUCHAJ]

Czasami przed narodzinami dziecka przyszli rodzice opiekują się już jakimś zwierzakiem, a jeśli tak nie jest, to w pewnym momencie każde dziecko najprawdopodobniej poprosi rodzica o to, aby w domu pojawił się pies lub kot. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać o zdrową relację między dzieckiem, a zwierzakiem, aby każde z nich mogło czuć się bezpiecznie. O tym, jak to zrobić opowiedziała w "Strefie Rodzica" Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zwierzęta domowe rozwój dziecka radio bez reklam

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Marcin Perfuński młodzież

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo małżeństwo radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Ostatnia doba na udział w konkursie "Gwiazdkopisanie" Polskiego Radia Dzieciom

To już ostatnie godziny przyjmowania zgłoszeń do świątecznego konkursu literacko – plastycznego "Gwiazdkopisanie". Zwycięskie prace będzie można usłyszeć już od 20 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom, a czytać je będą fantastyczni aktorzy – Katarzyna Łaska, Olga Bończyk, Adam Krylik oraz Leszek Filipowicz. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgłoszenia można nadsyłać do 6 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Gwiazdkopisanie 2021

Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Jedną z misji szkoły jest rozwijanie talentów dzieci, co jednak nie zawsze jest łatwe w przypadku masowej edukacji. W związku z tym, aby motywować uczniów do samorozwoju, przygotowywane są dla nich różne konkursy, w tym także przedmiotowe. O ich rodzajach i procesie tworzenia opowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" profesor Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak leczyć endometriozę?

Często miesiączce towarzyszą bóle menstruacyjne, które zwalczyć można za pomocą leków przeciwbólowych. Czasami jednak w czasie okresu wystąpić mogą bóle w okolicy miednicy, będące skutkiem endometriozy. W wielu przypadkach ból jest na tyle silny, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pomimo, że o problemie tym mówi się coraz głośniej, wciąż nie wiemy o nim wszystkiego. O rozpoznaniu i leczeniu endometriozy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Marta Mączka, ginekolog położnik.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie radio bez reklam

Bajki stare i nowe. Czy pomysł na animację mieli już jaskiniowcy?

Historia animacji sięga bardzo odległych czasów. Sama animacja polega na stworzeniu wrażenia ruchu, czyli ożywieniu sylwetek, które znamy z bajek i filmów animowanych. Obrazki, które widzimy na ekranie wydają nam się ruchome, jednak w rzeczywistości pozostają obrazkami.
Zobacz więcej na temat:  animacja bajki dla dzieci Lew i Królik w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jakie zasady panują w medycynie chińskiej?

Medycyna chińska kojarzona jest z leczeniem ziołami i żywnością. Co więcej, ziołolecznictwo Wschodu ma o wiele silniejsze działanie niż znane w Europie wykorzystywanie ziół w medycynie. Oprócz tego, medycyna Zachodu opiera się na modelu powstałym na podstawie badań naukowych, podczas gdy medycyna chińska skupia się na harmonii ciała oraz udoskonaleniu przepływu energii. O korzystaniu z medycyny chińskiej opowiedziała w "Strefie Rodzica" dr Magdalena Cubała-Kucharska z Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie i dieta

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Przemoc wobec dzieci. Co można zrobić, żeby pomóc?

Czasami dzieci zachowują się w sposób niewłaściwy, ponieważ nie potrafią inaczej zakomunikować swoich potrzeb. U niektórych osób reakcją na niepożądane postępowanie jest krzyk, zastraszanie konsekwencjami lub klaps. Co więcej, okazuje się, że aż 20% społeczeństwa uważa, iż przemoc, także ta fizyczna stanowi dobrą metodę wychowawczą. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci temat ten poruszył w "Strefie Rodzica" Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci przemoc rodzicielstwo

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie...

Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców i mamy wcześniaków?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica noworodek macierzyństwo radio dla rodziców radio bez reklam

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam rodzicielstwo macierzyństwo

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam macierzyństwo rodzicielstwo

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowe odżywianie

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ rozwój dziecka terapia