X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
radio dla dzieci

Wpływ przedszkola na rozwój dziecka. Rozmowa z terapeutką

Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszy lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka edukacja radio bez reklam radio dla dzieci

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Spotkajmy się na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin na Dolnym Śląsku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 września wyłącznie w plenerze. Zapraszamy na plac przed Impartem i na podwórko Impartu – tam zagramy wszystkie spektakle, koncerty, przeprowadzimy przeróżne warsztaty i pobędziemy ze sobą w teatralnym świecie. A może i wszechświecie? Z całą pewnością, w przestrzeni tej, nie zabraknie Polskiego Radia Dzieciom, które patronuje temu wydarzeniu. W niedzielę o 17.00 z plenerowego studia PRD stacja nadamy audycję "Kulturoteka" w której Martyna Chuderska opowie słuchaczom o tegorocznym festiwalu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci kultura dla dzieci

Mała Warszawska Jesień 2021

Mała Warszawska Jesień w 2021 roku wkroczyła w wiek nastoletni. Jedenaście lat to czas, w którym dziecko jest już w pełni zanurzone w człowieczeństwie. Jest świadome, zarówno swojej obecności, jak i wszystkich konsekwencji i wartości bycia dzieckiem i powolnego stawania się dorosłym. A jednocześnie to moment w życiu, w którym w ramach procesów intelektualnych szczególnego znaczenia nabiera krytyczne myślenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Jak narysować procę? [Zobacz video]

Proca to narzędzie, dzięki któremu można poćwiczyć swoją celność. Aby ją narysować zaczynamy od napisania na kartce dużej litery Y, która stanowić będzie część do trzymania. Następnie kreśląc dwie kreski dodajemy gumki, których elastyczność pełni znaczącą rolę w działaniu procy. Na ich końcach rysujemy figurę w kształcie jajka. Będzie to miejsce, gdzie wsadzamy papierowy nabój. Na koniec całość kolorujemy i dodajemy do domowej galerii rysunków stworzonych pod okiem Stworka Potworka.
Zobacz więcej na temat:  Stworek Potworek radio dla dzieci

Kwartety smyczkowe - czym są?

W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka klasyczna radio dla dzieci piosenki dla dzieci radio bez reklam

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina praca praca w domu radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam małżeństwo rozwój osobisty

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica słuchowisko dla dzieci szkoła radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam Powstanie Warszawskie

Jak wykorzystać plan daltoński w nauce i gotowaniu razem z dziećmi?

Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dzieci odstąpiły od tradycyjnego systemu edukacji mogą wypróbować alternatywną metodę nauczania zwaną planem daltońskim. Jego popularność wynika m.in. z indywidualnej organizacji pracy oraz pobudzania samodzielności zarówno w działaniu i myśleniu. Koncepcję planu daltońskiego można wykorzystać także w kuchni, gotując z dziećmi, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Agata Ostrowska, współautorka książki "Henio gotuje, czyli plan daltoński na talerzu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców edukacja psychologia dziecięca planowanie radio dla dzieci

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia rozwój dziecka rozwój osobisty radio bez reklam radio dla dzieci

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła szkoła podstawowa edukacja psychologia dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam