X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
pamięć

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o komiksie

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji Pomoc na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo komiks HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka II wojna światowa pamięć

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki historia Polski powstanie listopadowe pamięć pogrzeby MSZ Jan Dziedziczak Francja ŚWIAT Europa

Na Ukrainie przywrócono pamięć dawnego polskiego cmentarza. "Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali tu Polacy"

Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina historia Polski pamięć Europa

"Próba odebrania narodowi pamięci". Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią "Memoriału"

Kilkadziesiąt rosyjskich i międzynarodowych organizacji opublikowało listy w obronie organizacji "Memoriał". Do akcji przyłączyli się również znani działacze społeczni oraz intelektualiści i niektórzy politycy pozycji. W ubiegłym tygodniu rosyjska prokuratura złożyła w sądach wnioski o likwidację stowarzyszenia "Międzynarodowy Memoriał" i Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Przedstawiciele stowarzyszenia nazywają działania organów ścigania bezzasadnymi i motywowanymi politycznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Memoriał Andriej Sacharow pamięć Kreml prawa człowieka reżim Europa

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć wspomnienie Ostrołęka

TYLKO U NAS "To przypomnienie i ostrzeżenie". Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

- Pamięć o historii jest mocnym ostrzeżeniem, do czego może prowadzić sytuacja, w której grupy i ludzie się nie rozumieją. Nie jest takie rzadkie, gdy zaczynamy myśleć o innych, jako tych, których ma nie być w naszym świecie – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Manfred Deselaers - duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust HISTORIA II wojna światowa Kościół pamięć Niemcy Oświęcim Auschwitz

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan pamięć mózg

Doleśniak-Harczuk: groby dzieci i pracowników przymusowych rozrzucone są po całych Niemczech

 - Cmentarz w Brunszwiku, nie był używany do pochówków od 1901 roku. Dlatego od 1942 roku ten teren postanowiono wykorzystać, jako cmentarz dla cudzoziemców wyznania katolickiego. Wtedy już pochowano tam prawie czterysta dzieci i dorosłych z dziewięciu krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych Ameryki - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Europa Antoni Opaliński śmierć pamięć dzieci

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć PRL komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo

W Moskwie na grobach Polaków leżą kwiaty i płoną znicze. Upamiętniono miejsca pamięci w Rosji

Od trzech dni przedstawiciele Polonii i polscy dyplomaci odwiedzają stołeczne cmentarze, aby oddać hołd rodakom, którzy spoczywają w rosyjskiej ziemi. Miejsca pamięci w Rosji, które Polacy odwiedzają z okazji dnia Wszystkich Świętych, związane są z historią Polaków w Imperium Rosyjskim, z zesłaniami na Syberię, a także z tragicznymi kartami XX w., w tym masowymi represjami politycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych śmierć pamięć

Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powązki społeczeństwo pamięć przewodnik Trójka reportaż