X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
muzyka ludowa

Źródła muzycznie - Joy!Guru, improwizacja Wschodu z Zachodem

Niemal dokładnie w rok po wprowadzeniu w Polsce pierwszego lockdownu i ogłoszenia stanu pandemii przez WHO, przypominamy koncert, który - prawdopodobnie - był pierwszym pandemicznym koncertem on-line w Polsce. 13 marca 2020 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej muzycy z Joy!Guru zagrali specjalną sesję nagraniową, którą streamowaliśmy dla Słuchaczy Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

O oczyszczaniu duszy

W dość powszechnej opinii, znany w Egipcie, rytuał zār jest mylnie uznawany za formę egzorcyzmu. W rzeczywistości ma na celu przywrócenie harmonii życia wewnętrznego uczestników. Pozwala kobietom pozbyć się napięć i frustracji, wynikających z uwarunkowań społecznych, które ograniczają ich ruchy, styl, ubiór, głosy, a nawet marzenia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Egipt Wielki Post Barbara Ogrodowska

Zagraj mazurka!

Czy da się wszystkie triole, kwartole, całą zawiłość ludowej rytmiki zapisać w nutach? "Zagraj mazurka" to projekt edukacyjny, pomagający w nauce tradycyjnej gry skrzypcowej z repertuarem ludowym regionów Radomskiego i Opoczyńskiego. Pomysłodawczynią i realizatorką jest znana fanom muzyki tradycyjnej Paula Kinaszewska. Wraz ze współtwórcą „Zagraj mazurka”, Bartłomiejem Woźniakiem, opowiadała o projekcie w „Źródłach”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Znamy finalistów Folkowego Fonogramu Roku!

Mimo pandemicznych przeciwności, był to wyjątkowo udany rok dla polskiego folku! Świadczy o tym liczba zgłoszeń do Folkowego Fonogramu Roku 2020 i to, jak wysoki był poziom prezentowany na zgłoszonych płytach. Dlatego w tym roku, wyjątkowo, postanowiliśmy do finału dopuścić 13 albumów. Kto znalazł się na finałowej liście?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Dwójka W POLSKIM RADIU Polskie radio korpo

Jorcajt – czas chasydów

Jorcajt (rocznica śmierci), w szczególności jorcajt cadyka, jest dla chasydów bardzo ważnym wydarzeniem. Wierzą oni, że w tym dniu dusza zmarłego powraca do miejsca pochówku. Jednocześnie cadyk, nawet po śmierci, jest swoistym kanałem pośredniczącym pomiędzy chasydem a Stwórcą. Zatem jorcajt cadyka jest niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu z Nim, a zaniesione wtedy prośby i modlitwy zostaną wysłuchane.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa