X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
mniejszości narodowe

Sytuacja na granicy. Dyner: białoruska służba graniczna konsultuje się z Moskwą

- Sposób, w jaki rosyjskie media zaczęły komentować kryzys migracyjny na białoruskiej granicy, pokazuje, że Rosja przestała być w miarę neutralna - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był także Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja mniejszości narodowe Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi trafi do kolonii karnej. Przedłużono też jego wyrok

Muzyk i działacz mniejszości polskiej z Grodna Igor Bancer będzie odbywał karę w surowszych warunkach. Przyczyną jest to, że podczas odbywania wyroku w otwartym zakładzie karnym w Witebsku na wschodniej Białorusi został ukarany pobytem w karcerze. Między innymi za to, że spóźnił się na zbiórkę i za to, że - w opinii kierownictwa zakładu - źle się ogolił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś więźniowie polityczni mniejszości narodowe Witebsk Związek Polaków na Białorusi areszt Polacy na Białorusi igor bancer

Wietnamczyk w swojej drugiej ojczyźnie

- Widząc Wietnamczyka, większość sądzi, że kiepsko mówi albo w ogóle nie rozumie po polsku. A ja nie jestem tym Wietnamczykiem! Nie tylko mówię, ale potrafię pisać. Jestem autorem książki, „Słodko-kwaśnej historii”, mówiącej o historii społeczności wietnamskiej w Polsce. – A historia tej mniejszości w naszym kraju wcale nie jest jednoznaczna i krótka…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Wietnam

Słowacy

- Dziadziuś opowiadał, że w szkole uczyli się i modlili po węgiersku. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, to dziadkowie próbowali mnie uczyć po węgiersku. Ale dla mnie to był zupełnie niezrozumiały język! I dla nich też był dość niezrozumiały, ponieważ na co dzień posługiwali się nie językiem węgierskim, słowackim czy polskim, tylko gwarą spiską! Gadało się „po nasymu” i do dziś się tak gada – mówi rozmówczyni Mariany Kril folklorystka, choreografka Maria Wnęk z Krempach, opowiadając o mniejszości słowackiej, ale czy aby na pewno słowackiej…?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Słowacja

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Mniejszość ukraińska

„Kiedy przyjechałam do Warszawy na studia, musiałam na nowo się określić, wiele osób w akademiku pytało mnie, jak to możliwe, że jestem Ukrainką, a nie przyjechałam zza granicy. Nie mogli sobie tego ułożyć w głowie! Może teraz się to zmienia, ale mam wrażenie, że w Polsce świadomość istnienia mniejszości narodowych jest niewielka”. Mariana Kril spotkała się z małżeństwem Olgi Ryżyk-Czyżewskiej i Łukasza Czyżewskiego, którzy obecnie mieszkają w Warszawie, a pochodzą z Podlasia. Dla nich jednym z najważniejszych elementów tożsamości jest język ukraiński, którym się posługują na co dzień i który starają się przekazać swoim dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Ukraina

Mniejszość niemiecka

- Śląsk to jest ciekawa historia. Śląsk był niemiecki. A granice Polski i Niemiec były momentami tak ostro podzielone, że np. linia tramwajowa była przecięta granicą polsko-niemiecką. Ciężko powiedzieć, kiedy Śląsk był polski, a w którym momencie był niemiecki. Trzeba by się mocno zagłębić w historię. Te granice Ślązacy codziennie przekraczali, idąc do pracy, wracając do domu po stronie niemieckiej. – Z Anną Nazaruk, reprezentantką mniejszości niemieckiej rozmawiała Mariana Kril.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Niemcy

Agnieszka Romaszewska-Guzy: z państwa autorytarnego Białoruś stała się totalitarnym

- Rzeczywistość na Białorusi wygląda bardzo marnie. Nie wiadomo, co będzie dalej. To państwo z autorytarnego - bo takim było - stało się państwem totalitarnym, w którym w tej chwili karze się za wszystko. W ten sposób protesty przeciwko sfałszowanym wyborom w jakiejś mierze zostały zduszone - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja areszt mniejszości narodowe Europa reżim Aleksander Łukaszenka

Arleta Bojke: polskie media za mało interesują się sprawami Białorusi

- Bardzo emocjonalnie podchodzę do tego, że polskie media, z przykrością to stwierdzam, za mało interesują się tym, co dzieje się na Białorusi - mówiła w Polskim Radiu 24 Arleta Bojke (TVP). Gościem "Spojrzenia na Wchód" był również Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna").  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja areszt mniejszości narodowe Europa reżim Aleksander Łukaszenka

Łemko czyli "swój"

„W rodzinie zawsze mówiło się o «naszych świętach», «naszym języku», «naszej wsi». Nie nazywało się tego: «ukraińskie», «łemkowskie». Stosowało się pojęcie «nasze»”. W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" spotkaliśmy się ze światem Łemków. Jest to grupa etniczna górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Po stronie polskiej to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej tereny aż do Tatr.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Łemkowie