X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
konkurs chopinowski

KONKURS CHOPINOWSKI Drugi etap Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Polskiego Radia

45 pianistów z 14 krajów, w tym 9 Polaków zmierzy się w drugim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. O godzinie 10.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpocznie się kolejna runda zmagań pianistów z całego świata. Program 2 Polskiego Radia będzie transmitował przesłuchania w całości, specjalne audycje pojawią się także na naszych pozostałych antenach i w portalu PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski muzyka klasyczna W POLSKIM RADIU KULTURA MUZYKA POLSKA

Dwójkowi eksperci zgadzają się z wynikami I etapu, choć nie bez zastrzeżeń

- Ja mam dwie takie osoby, które zaznaczyłem na czerwono i uważałem, że stanowczo powinny znaleźć się w II etapie. Co do reszty natomiast raczej się zgadzałem z tym, co wskazali jurorzy - mówił Andrzej Sułek o ogłoszonych w czwartek (7.10) wynikach I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.  
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Andrzej Sułek Róża Światczyńska Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA Fryderyk Chopin

Szklener o Konkursie Chopinowskim: poziom jest niezwykle wysoki

9 Polaków, 8 Japończyków, 7 Chińczyków i 5 Włochów, a poza tym reprezentanci Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Łotwy - łącznie 45 osób przeszło do drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Jurorzy zdecydowali się zakwalifikować aż o 5 osób więcej niż wynosi sugestia regulaminowa - mówił dyrektor NIFC, dr Artur Szklener.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener konkurs chopinowski Monika Pilch

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się cztery edycje konkursu, które zgromadziły blisko czterystu muzyków, ponad stu jurorów i tłumy widzów. Taka frekwencja powodowała, że turnieje nie obyły się bez komplikacji - raz występ uczestnika został nawet przerwany przez... szczekającego psa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA historia warszawy Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Dzień 5. "Ostatnia część I etapu była bardzo etiudowa"

- Po raz kolejny zadajemy sobie pytanie, czy nie powinno być odrębnej, specjalnej nagrody za etiudy. Bo pewne etiudy, które brzmią podczas Konkursów Chopinowskich, nie przystają do kompletów nagrań studyjnych, są to zupełnie oddzielne kreacje - mówił Przemysław Psikuta, który podsumował ostatnią, wieczorną sesję przesłuchań I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Andrzej Sułek Marcin Majchrowski Przemysław Psikuta Dwójka muzyka klasyczna

Chopiniada

Jaki jest największy, najwspanialszy polski kompozytor? Na to pytanie każdy zna odpowiedź! Fryderyk Chopin to nasze dobro narodowe, dziedzictwo, o którym uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Jest też naszą narodową marką, wabikiem marketingowym, wizualnym znakiem, towarem eksportowym. Zapytałam kiedyś na zajęciach z antropologii muzyki studentów, czy mamy jakieś wspólne muzyczne dziedzictwo – bez namysłu podali nazwisko Chopina. Kiedy jednak tydzień później zrobiłam im muzyczny quiz, nikt nie potrafił rozpoznać Chopinowskiego preludium.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA Japonia Chiny chopin konkurs chopinowski

I Konkurs Chopinowski. Skromny debiut wyjątkowego święta muzyki klasycznej

- Konkurs można było usłyszeć przez skomplikowane aparaty, a akurat mój ojciec taki aparat w Poznaniu kupił, nazywał się Superheterodyna. Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności w Rękawczynie. No i słuchało się przez słuchawki Blaupunkt - wspominał krytyk muzyczny Jerzy Waldorff na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA historia Polski historia warszawy fortepian konkurs chopinowski Fryderyk Chopin II Rzeczpospolita

Dzień 4. "Powtarzalność jest grzechem większości pianistów"

 - Junichi Ito zaczął bardzo obiecująco od Nokturnu H-Dur. Przy etiudach zaczęło się już "ale", a druga część Ballady F-Dur nie udała mu się niestety, zapędzona coda, to wszystko już się nie potoczyło dobrze - tak Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek zgodnie ocenili występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas przedostatniego dnia I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Marcin Majchrowski Klaudia Baranowska Andrzej Sułek