more_horiz
PR24 Portal
Section05
kodeks karny

Wyłączenie z postępowania procesowego w polskim prawie

– Mam wrażenie, że osoby, które pierwszy raz spotykają się z procesem cywilnym, nie wiedzą jak skorzystać z tej instytucji – powiedziała mec. Daniela Tarasiewicz. W audycji "Jakim Prawem?" wyjaśniliśmy słuchaczom, czym jest wyłączenie z postępowania procesowego sędziego, biegłego, prokuratora lub komornika, jak można tego dokonać i w jakich sytuacjach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo sąd kodeks karny Artur Wdowczyk prawo

Prawne możliwości walki z tzw. mową nienawiści

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych określeń funkcjonującym w przestrzeni publicznej jest tzw. mowa nienawiści. Czy powinna ona zostać uregulowana nową instytucją prawną? Jakie są możliwości, w ramach prawa karnego, by zwalczać to zjawisko? O tym w Polskim Radiu 24 mówił sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo mowa nienawiści kodeks karny sąd Artur Wdowczyk

Prof. Teresa Gardocka: warunkowa kara więzienia nie sprawdziła się

- Przewidziano karalność przygotowania do zabójstwa, które od lat nie było karane, także karę za przyjęcie zlecenia na zabójstwo człowieka. Wydłużono okres przedawnienia za te przestępstwa. To jest dobry kierunek – mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Teresa Gardocka, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo kodeks karny sąd sądownictwo prawo

Zbigniew Ziobro: dożywocie jest jedyną karą dla Stefana W.

- Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - powiedział w radiowej Jedynce prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza kodeks karny Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA Piotr Gociek

Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa

- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA ludobójstwo zbrodnie wojenne prawa człowieka Ormianie kodeks karny Agnieszka Kamińska

Wiceminister sprawiedliwości: sąd nie może być śmieszny

- Najgorsze jest, gdy sąd jest śmieszny, a tak to wyglądało z zewnątrz. Mamy do czynienia z anachronizmem w nowoczesnym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Ich celem - jak zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jest przyspieszenie biegu procesów karnych i przeciwdziałanie obstrukcji procesowej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości kodeks karny Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa

Będą ostrzejsze kary za przestępstwa gospodarcze

Walka z aferzystami gospodarczymi - to jeden z filarów reformy Kodeksu karnego, który przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. Przewiduje ona ponadto zaostrzenie przepisów m.in. za kradzieże, przestępstwa internetowe, ustawianie przetargów, fałszowanie faktur, cofnięcie licznika w aucie, ma ułatwić walkę z lichwą.
Zobacz więcej na temat:  kodeks karny Zbigniew Ziobro prawo

Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć?

Przed nami ciąg dalszy walki z dopalaczami. Tym razem z problemem chce się zmierzyć rząd PiS, a konkretnie Ministerstwo Zdrowia. Surowiej karani będą dystrybutorzy. Będą oni mogli trafić do więzienia nawet na 12 lat. Posiadaczom dopalaczy będzie grozić grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aktualne przepisy przewidują za handel tylko kary finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski dopalacze narkotyki społeczeństwo kodeks karny terapia uzależnienia

Zmiany w obronie koniecznej. "Mój dom, moja twierdza"

Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro obrona konieczna Sejm prawo kodeks karny