X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
katolicyzm

Co było jest i będzie. Co stary rok przekazuje nowemu.?

Nowy Rok - to kolejne zaczynanie od nowa. Wyruszanie w nieznane. Z obawami, ale także z nadzieją, dla której szukamy oparcia. A możemy je znaleźć także w tym co było. Wyruszając w przyszłość bez kurczowego trzymania się przeszłości, ale korzystając z niej. Bo nowy rok, choć w kalendarzu zastępuje stary rok, jednak nie usuwa przeszłości, ale buduje na niej przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Pierwsza pielgrzymka do Iraku i synod w nowej formule. Rok 2021 w Watykanie bogaty w historyczne wydarzenia

Rok 2021 upłynął pod znakiem pandemii, wystąpień papieża na temat jej społecznych i ekonomicznych konsekwencji oraz szczepień przeciwko COVID-19. Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Watykanie to historyczna wizyta papieża Franciszka w Iraku i jego powrót na wyspę Lesbos - symbol kryzysu migracyjnego w Europie oraz inauguracja synodu biskupów w nowej globalnej formie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo papież papież Franciszek Kościół katolicyzm religia aktualności katolickie

"Europa odwróciła się od własnych korzeni". Kardynał Sarah wzywa do rechrystianizacji

Europa odwróciła się od swoich korzeni - twierdzi gwinejski kardynał Robert Sarah, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Duchowny wezwał do rechrystianizacji Starego Kontynentu. - Zostałem chrześcijaninem dzięki Europie, mam synowski obowiązek przywrócić jej to, co mi dała - mówił, odwołując się do historii własnego powołania. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki Europa wiara religia katolicyzm

Indyjski rząd uderza w zakon Matki Teresy z Kalkuty. Zamrożono konta bankowe Misjonarek Miłości

Władze Indii nie zgodziły się na odnowienie licencji założonemu przez Matkę Teresę z Kalkuty Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Miłości. Środowiska powiązane z Indyjską Partią Ludową premiera Narendry Modiego oskarżały Misjonarki Miłości o prowadzenie programów religijnego nawracania pod pozorem dobroczynności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie Matka Teresa z Kalkuty katolicyzm Kościół katolicki

"Przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o Bożym Narodzeniu

Ks. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca i duszpasterz akademicki był gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia. Mówiąc o narodzinach Jezusa Chrystusa, zaznaczył, że "przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Jezus Chrystus wiara religia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Biblia społeczeństwo katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki święta

Święta Bożego Narodzenia za kratami. "Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"

- Byłem świadkiem zdarzeń, gdzie ludzie targali się na swoje życie, bo brakowało im sensu, a kiedy człowiek straci w więzieniu nadzieję, to jest to równia pochyła do rezygnacji z siebie... Bardzo trudny czas. Każdy z nas niesie swój krzyż, ale w więzieniu Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc - opowiadał w Polskim Radiu 24 nawrócony gangster Piotr Cwynar. - Przyjęłam swoją chorobę, nie miałam pretensji do Pana Boga, tylko siłę odnajdywałam w modlitwie, ofiarując Bogu to cierpnie - każde złamanie, każdy ból. Modlitwa dodawała mi siłę do przetrwania - mówiła z kolei ewangelizator Magdalena Buczek. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński KULTURA Boże Narodzenie katolicyzm Kościół katolicki

Ateistyczna walka z Bożym Narodzeniem. Suski: katolicy należą do grup prześladowanych

- Walka z wiarą zawsze była ostra, zawsze były ofiary. Dzisiaj na świecie katolicy należą do grup najbardziej prześladowanych, są kraje, gdzie za wyznawanie naszej religii jest kara śmierci, więc ten proces trwa cały czas - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Marek Suski Tomasz Rzymkowski Krzysztof Bosak Marek Sawicki Boże Narodzenie katolicyzm Kościół katolicki

WYWIAD Boże Narodzenie. Przewodniczący KEP: żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga

- Skutkiem oddalenia od Boga jest brak pokoju między narodami oraz w przestrzeni życia publicznego - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "Chrystus, rodząc się w ekstremalnym ubóstwie, wskazuje, że żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie społeczeństwo Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo święta Stanisław Gądecki

„Narodziny, które … burzą” schematy, wyobrażenia, plany…

Boże Narodzenie tak jak prawie każde inne narodziny - to nie jest sielska opowiastka ukryta w pieleszach domowych zaciszy. To samo życie. Często bardzo twarde. Jak tamto w Betlejem.  Jak w nim dokopać się i ocalić nie tyle magiczne święta, ale coś znacznie ważniejszego. I nie tylko od święta. Do czego może obudzić nas i naszych domowników Boże Narodzenie? O czym uparcie przypomina TO Boże Dzieciątko.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Otwórzmy serce na przychodzącego do nas Boga". Orędzie metropolity gdańskiego

- Niech to będą dla wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia - powiedział w orędziu wyemitowanym w Programie 1 Polskiego Radia metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Duchowny dodał, że czas adwentu w tym roku był naznaczony pandemią i wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo orędzie Wigilia Boże Narodzenie chrześcijaństwo katolicyzm