X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
górnictwo

Górnik z kopalni Bielszowice uratowany. Znamy jego stan zdrowia

Już ponad dobę trwa akcja ratownicza w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. W sobotę doszło tam do wstrząsu. Pod ziemią uwięzionych zostało dwoje górników. Pierwszego udało się wydostać po północy. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Sosnowcu. Jak poinformował rzecznik prasowy placówki, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ratownicy wciąż szukają drugiego górnika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie górnictwo górnicy wypadek akcja ratunkowa bezpieczeństwo

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Nowe informacje

Ratownikom górniczym, poszukującym od rana dwóch pracowników zaginionych po wstrząsie w kopalni Bielszowice, udało się namierzyć w zwałowisku skalnym sygnał z lamp górniczych, używanych przez poszukiwanych. Według szacunków są one 10-20 m od zastępów ratowniczych. Na prośbę wicepremiera, ministera aktywów państwowych Jacka Sasina na miejsce udał się wiceminister tego resortu Piotra Pyzika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie bezpieczeństwo górnicy górnictwo akcja ratunkowa wypadek

"Bez was nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka". Prezydent i premier składają życzenia z okazji Barbórki

"W imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu Rodaków, wyrażam Państwu wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków" - napisał prezydent, składając górnikom życzenia z okazji, przypadającej dzisiaj, Barbórki.
Zobacz więcej na temat:  Barbórka 2021 Andrzej Duda Mateusz Morawiecki górnictwo węgiel praca święta POLSKA społeczeństwo

Wstrząs w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Nie ma kontaktu z dwoma górnikami

Nie ma kontaktu z dwoma górnikami po wstrząsie w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Trwa akcja ratunkowa. "Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Będę Państwa informował na bieżąco o przebiegu akcji" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  wypadek górnicy górnictwo akcja ratunkowa bezpieczeństwo POLSKA regiony

Barbórka 2021. "Górnik to ciężki i wymagający zawód"

- Zawód górnika nadal wyróżnia się na tle innych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jest to przecież ciężka praca, a samo wydobycie węgla okupione jest niejedną tragedią. Jest jednak szczególny dzień w roku, kiedy górnicy świętują i zakładają galowe mundury. To Barbórka, która zgodnie z tradycją, obchodzona jest 4 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz górnictwo Klaudia Porębska Barbórka 2021 imieniny Barbary

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Polska Grupa Górnicza odchodzi od węgla zgodnie z planem. Tomasz Rogala: PGG nie zbankrutuje

- Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje - zapewnił jej prezes Tomasz Rogala. Podkreślił, że firma skutecznie rozwiązuje problem obsługi zobowiązań. Według niego istnieją instrumenty pomocowe, możliwe do zastosowania w okresie przejściowym, zanim KE notyfikuje program dla górnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza węgiel Komisja Europejska górnictwo

"Kopalnia to nie tylko dziura w ziemi, jej zamknięcie liczy się w latach". Dr Protasowicki o Turowie

- W momencie natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów na dnie wykopu zacznie zbierać się woda, może on się zapaść - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, dr Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kopalnia Turów węgiel górnictwo bezpieczeństwo energetyczne rząd Mateusza Morawieckiego Czechy Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" KWB Turów: Czechy i Niemcy chcą mieć tanią siłę roboczą

- Problemem jest tutaj polityka, chęć zamordowania polskiego przemysłu, polskich pracowników i pozyskania taniej siły roboczej dla Czech i Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Ilnicki, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" KWB Turów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Unia Europejska Parlament Europejski kopalnia Turów Czechy Polska w Unii Europejskiej górnictwo Magdalena Złotnicka energetyka

Jadwiga Wiśniewska: mamy sygnał, że Czesi chcą powrócić do rozmów ws. Turowa

- PiS jest w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów razem z ODS-em, czeską partią, która tworzy zwycięski blok w Republice Czeskiej. Rozmawiamy również z Regionem Liberadzkim. I z całą pewnością do tych rozmów powrócimy, bo ze strony Polski jest gotowość zawarcia z Czechami porozumienia - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Solidarność kopalnia Turów górnictwo protest protesty górników Mirosław Skowron Jadwiga Wiśniewska