X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
fiskus

Eksperci: odłożenie w czasie zmian podatkowych nie zaszkodziłoby budżetowi, a pozwoliłoby ograniczyć wzrost inflacji

Apel przedsiębiorców o odłożenie w czasie zmian w przepisach podatkowych jest słuszny, choć nie należy spodziewać się, że prezydent Andrzeja Duda zawetuje ustawy przyjęte w tej kwestii jako część Polskiego Ładu. Jednak mogłoby to zmniejszyć presję popytową, a przez to inflacyjną i nieco schłodzić gospodarkę, co teraz by się bardzo przydało - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Borowski z SGH i bank Crédit Agricole oraz dr Przemysław Kwiecień z firmy XTrade Brokers.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki fiskus prawo budżet samozatrudnienie pracodawcy

Eksperci: gospodarka wraca do czasu sprzed pandemii, co poprawia nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców wracają do normy sprzed pandemii i postmandemicznego szoku z nadzwyczajnie podwyższoną konsumpcją. Wpływ ma zapewne także rosnąca inflacja, która może zacząć szkodzić gospodarce, ale tylko wtedy, gdy będzie utrzymywała się dłużej. Takich prognoz zaś nie ma - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Marcin Roszkowski – prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa COVID-19 fiskus pracodawcy

Od stycznia 2023 r. VAT tylko w formie cyfrowej. Tak postanowili posłowie

Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy dadzą możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych. Za przyjęciem noweli głosowało 448 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat Polski Ład fiskus Unia Europejska cyfryzacja biznesu przestępczość gospodarcza podatki

Eksperci: system podatkowy staje się zbyt skomplikowany, będzie coraz droższy w obsłudze

 System podatkowy może stać się nadzwyczajnie skomplikowany, istotnie zwiększając koszty transakcyjne działalności przedsiębiorców. Powinno się go upraszczać – apelowali goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Za właściwe uznali zwolnienie z obciążeń podatkowych emerytów, których będzie przebywać, i których praca będzie coraz bardziej niezbędna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki Polski Ład ulga podatkowa fiskus

Eksperci: pieniądze na zdrowie powinny pochodzić od firm stosujących agresywną optymalizację podatkową

Ponad 120 państw na świecie próbuje już stosować rozwiązania, które mają ograniczać ucieczkę od opodatkowania w danym kraju. Jeśli zostanie w Polsce wprowadzony podatek przychodowy, zaproponowany w Polskim Ładzie, to też będziemy jednym z nich. A jest to potężny problem na skalę światową, który musi być rozwiązany - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i ekonomista Marek Zuber.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki fiskus Polski Ład inwestycje zagraniczne inflacja

Eksperci: polskie firmy się rozwijają, ale ich właściciele już myślą jak płacić mniejsze podatki

Sytuacja największych polskich firm już kilka miesięcy temu wróciła do stanu sprzed pandemii. A znakomita większość nowych firm to jednoosobowe działalności, które nie będą motorem rozwoju i innowacyjności w gospodarce. Coraz więcej przedsiębiorców już decyduje się na założenie spółki z o.o. żeby uniknąć dodatkowych obciążeń podatkowych w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fiskus Polski Ład Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa spółka cywilna samozatrudnienie

Ekspert: tylko urealnienie niskiej dziś składki zdrowotnej umożliwi dofinansowanie ochrony zdrowia

Mamy niską składkę zdrowotną jak na skalę europejską i niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Dlatego dziwi opór środowisk przedsiębiorców przed jej urealnieniem, jakim jest odejście od ryczałtu na rzecz jej powiązania z rzeczywistymi dochodami – oceniał w audycji "Rządy pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu  Ekonomicznego. W opinii Jeremiego Mordasewicza z Konfederacja Lewiatan problemem jest to, że system podatkowo-składkowy jest skomplikowany, niezrozumiały dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit pracodawcy budżet Polski fiskus

Eksperci: choć miliony podatników zyskają na Polskim Ładzie, to małe firmy boją się nowych rozwiązań fiskalnych

11 mln gospodarstw domowych skorzysta na podatkowych rozwiązaniach Polskiego Ładu, a w przyszłym roku niewiele się zmieni jeśli chodzi o obciążenia przedsiębiorców – mówił w audycji "Rządy pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego wzrośnie klin podatkowy co uderzy w małe i średnie firmy, które przed obciążeniami fiskalnymi nie potrafią uciec. Eksperci zgodzili się, że trzeba zająć się podatkiem od międzynarodowych korporacji, które ciągle w Polsce praktycznie nie płacą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit inwestycje zagraniczne fiskus msp

Eksperci: nie stać nas na zamrożenie gospodarki z powodu kolejnej fali COVID-19, dlatego tak ważne jest przekonanie niezaszczepionych do zmiany ich postawy

Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, jakie wymogi wobec niezaszczepionych planuje wprowadzić rząd. Każda forma restrykcji sanitarnych, a nawet preferowanie w usługach osób zaszczepionych, jest lepszym rozwiązaniem niż kolejny lockdown - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Marek Wośko red. nacz. "Gazety Bankowej" oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki emerytura fiskus Polski Ład

Eksperci: brak podatku cyfrowego zaburza konkurencję, ale jego wprowadzenie będzie problemem dla małych, innowacyjnych firm

Podatek cyfrowy od wielkich międzynarodowych korporacji podzielił gości "Rządów Pieniądza". W opinii dr Waldemara Kozioła z Wydziału Zarządzania UW sprzeciw polskiego rządu wobec niego jest słuszny, bo musimy zadbać o własne małe, innowacyjne firmy z tej branży, a one przy opodatkowaniu nie sprostają konkurencji. Według Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego zwalnianie cyfrowych korporacji z podatku jest złym wyłomem dających im szansą na szczególne zyski do czego dochodzi bezkarność np. wobec cenzury prewencyjnej, którą stosują.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek cyfrowy fiskus google Facebook Amazon microsoft węgiel Czechy

Przełomowe rozwiązania i trudności w ich wdrożeniu. Jak uwolnić polski biznes od podatkowej siermięgi?

O przełomowych rozwiązaniach wymyślanych w polskich firmach czy instytucjach badawczych i ich, często, trudnej drodze do wdrożenia z powodu skomplikowanych rozwiązań podatkowych, mówił m.in. w Rozmowie Trójkowo-Gospodarczej w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Sadowski, prezydent centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki biznes przedsiębiorca fiskus

Od lipca przesyłki z Azji będą miały doliczany VAT. To przywróci zasady uczciwej konkurencji

Drobne towary przysyłane do UE z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane VAT-em. Dzięki unijnemu pakietowi VAT e-commerce w tym roku polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Azja e-commerce przesyłki import podatki vat fiskus Poczta Polska Unia Europejska Chiny

Przypominamy, jakie ulgi i odliczenia przysługują za 2020 rok. To już ostatni dzwonek

Ulga podatkowa to przewidziany w przepisach przywilej każdego podatnika, który pozwala na zmniejszenie wysokości podatku PIT. Istnieją dwa rodzaje odliczeń – od dochodu, umożliwiające w wielu przypadkach zejście do niższej stawki podatkowej, oraz odliczenie od podatku, które to zmniejsza wysokość samej kwoty podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit ulga podatkowa fiskus finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Jaką reformę podatkową planuje resort finansów ? Ujawniamy jej założenia

Podatkowa rewolucja miałaby się odbyć w trzech krokach. Po pierwsze, planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugim ruchem jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do sumy 30 tys. zł. Trzecim etapem reformy jest podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Te zmiany to uzupełnienie już obniżonej z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT. O nowych planach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse podatki fiskus Ministerstwo Finansów firma