X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
energia atomowa

W Rosji polscy studenci praktykowali w Instytucie Badań Jądrowych

W Rosji grupa studentów z Polski mogła obserwować przygotowania do budowy zderzacza jonów ciężkich - dowiedziało się Polskie Radio. W jednym z najbardziej prestiżowych projektów na świecie, który w skrócie nazywany jest NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) biorą udział polscy naukowcy i inżynierowie, pracujący w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, w obwodzie moskiewskim.
Zobacz więcej na temat:  Rosja energia atomowa

Polska wspólnie z USA zbuduje elektrownię jądrową. W połowie 2022 r. poznamy szczegóły inwestycji

- Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzone umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety w sprawie budowy elektrowni - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa ministerstwo klimatu Stany Zjednoczone umowa

Sekretarz Energii USA: energetyka jądrowa to wielkie źródło zeroemisyjnej energii

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie. - Patrzymy przychylnie na wszystkie tego typu inicjatywy - stwierdził minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  atom GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia USA klimat

Sasin: wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu

- Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu - obniżkę kosztów dla gospodarstw domowych, zieloną transformację oraz niezależność energetyczną Polski - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin KGHM Polska Miedź inwestycje energia energetyka energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne Fit for 55 energia atomowa GOSPODARKA

HTR - czy mamy do czynienia z energią przyszłości?

Pierwszy reaktor energetyczny, dający energię z atomu, powstał w 1956 roku w Wielkiej Brytanii. W ciągu 65 lat zbudowano kilka typów reaktorów i wciąż poszukuje się nowych. Zdaniem niektórych ekspertów technologią przyszłości jest HTR. - Są zoptymalizowane do tego, aby wytwarzać tzw. ciepło energetyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak energia elektryczna energia atomowa

"Mam pretensje do polityków, że ta sprawa została zaniedbana". Prof. Dudek o budowie elektrowni jądrowej

- W polskiej polityce dominuje horyzont "do najbliższych wyborów". Nawet jeżeli politycy przyjmują różne projekty, to nie biorą pod uwagę, że za chwilę do władzy mogą przyjść ich konkurenci i wyrzucić wszystko do kosza. Tak też było z budową elektrowni atomowej w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Antoni Dudek. 
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia atomowa energia elektryczna elektrownia atomowa

Ekspert: należy inwestować w badania nad technologią małych i mikroreaktorów jądrowych

PKN Orlen i należący do Michała Sołowowa Synthos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych oraz morskiej energii wiatrowej. Zdaniem Wojciecha Jakóbika - redaktora naczelnego portalu BiznesAlert - rozproszona, zeroemisyjna energetyka jądrowa może pełnić "rolę wspierającą" polską energetykę.
Zobacz więcej na temat:  Orlen gopodarka energetyka atom energia atomowa