X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
bitwa warszawska

Wstrząsająca relacja o upadku Brześcia. Dokładnie 101 lat temu bolszewicy zajęli ostatni ważny punkt oporu przed Warszawą

W nocy z 1 na 2 sierpnia 1920 roku upadła twierdza w Brześciu nad Bugiem. Tym samym nie pozostała już żadna przeszkoda na drodze Armii Czerwonej do stolicy Polski. Losy Rzeczpospolitej i Europy miały rozstrzygnąć się pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Władysław Sikorski Mieczysław Lisiewicz

Dwie placówki walczą o stół marszałka Piłsudskiego

Władze Puław i lokalne organizacje pozarządowe sprzeciwiają się przejęciu przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku stołu, przy którym Marszałek w 1920 roku planował działania Bitwy Warszawskiej. O taką możliwość kilka tygodni temu wystąpiła dyrekcja muzeum. Historyczny mebel znajduje się obecnie w sali kolumnowej Pałacu Czartoryskich, którym zarządza Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Józef Piłsudski Patryk Michalski

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku". Serwis Polskiego Radia w finale

Z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie tym konkursem. W tym roku plebiscyt cieszył się też szczególnie dużym zainteresowaniem wśród zgłaszających - otrzymaliśmy ponad 1700 zgłoszeń - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, mówiąc o 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Robert Kostro muzeum wystawa media bitwa warszawska Polskie Radio W POLSKIM RADIU

Dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk o Ochotniczej Legii Kobiet: nie od razu była to formacja wojskowa

- W momencie, w którym wybuchła wojna o granice i sytuacja polityczno-wojskowa była bardzo, bardzo trudna, to automatycznie zdecydowano, że kobiety będą przydatne w służbach pomocniczych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, historyk IPN, badaczka działalności kobiet w czasie wojny. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska POLSKA Polskie Radio 24 HISTORIA

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

9 lipca 1947 roku w Londynie zmarł generał Lucjan Żeligowski, weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno Litwa historia Polski HISTORIA

101 lat temu ruszyła bolszewicka ofensywa. Zatrzymała ją dopiero Bitwa Warszawska

"Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!" – tak brzmiał rozkaz wydany przez Michaiła Tuchaczewskiego 2 lipca 1920 roku. Jego wojska już blisko dwa miesiące parły ku Warszawie, a 4 lipca przełamały polską linię obrony.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Michaił Tuchaczewski Włodzimierz Lenin Józef Stalin

Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Serwis multimedialny "Bitwa Warszawska 1920", przygotowany przez zespół portalu PolskieRadio.pl, został nominowany do finału prestiżowego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2021 w kategorii "Edukacja". O zwycięstwie w tej i dwóch pozostałych kategoriach zdecydują internauci, którzy mogą głosować już od 1 lipca. Głosy oddawać można do końca sierpnia, a laureatów poznamy 14 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 1920 Józef Piłsudski bitwa warszawska serwisy specjalne