Polscy kajakarze z kwalifikacją olimpijską. Stepun i Korsak pojadą do Paryża!

2024-05-08, 17:18

Jakub Stepun i Przemysław Korsak. Foto: HONEST Media Team

Kajakarze Jakub Stepun i Przemysław Korsak wywalczyli przepustkę olimpijską w konkurencji K2 500 m w kontynentalnych regatach kwalifikacyjnych w węgierskim Szegedzie. W Paryżu nie wystąpi natomiast dwójka kanadyjkowa Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński.

Stepun i Korsak udanie rozpoczęli rywalizację o bilety do Paryża, wygrywając poranny wyścig eliminacyjny. Dzięki temu awansowali bezpośrednio do finału, mieli więcej czasu na odpoczynek i - zgodnie z regulaminem - otrzymali jeden ze środkowych torów w decydującym starcie.

Stawka w finale była mocna, a kwalifikację otrzymywała tylko zwycięska załoga. Biało-Czerwoni prowadzili niemal od startu i wyprzedzili na mecie występujących pod neutralną flagą Białorusinów Uladzislau Krawca i Dzmitryja Natynczyka o 0,22 sekundy. Na trzecim miejscu finiszowali reprezentanci Serbii.

W konkurencji C2 500 m do walki zgłosiło się tylko osiem osad, dlatego rozegrany został tylko finał. Kitewski ze Śliwińskim także musieli wygrać, by wystąpić w igrzyskach. Polacy przypłynęli jednak na drugiej pozycji, za Rosjanami Iwanem Sztylem i Aleksiejem Korowaszkowem tracąc 0,37 s. Trzecie miejsce zajęli Mołdawianie.

Śliwiński niedawno dołączył do Kitewskiego, zastępując w tej załodze Normana Zezulę. Ten ostatni ze względu na słabe wyniki w krajowych regatach eliminacyjnych nie został powołany do kadry.

W czwartek o kwalifikację w jedynce na dystansie 1000 m powalczy kajakarz Sławomir Witczak. W tej konkurencji dwóch najlepszych zawodników uzyska przepustkę do Paryża.

W regatach na Węgrzech pod neutralną flagą startują zawodnicy z Rosji i Białorusi. To ich pierwszy występ w międzynarodowych zawodach od blisko trzech lat. Oprócz wspomnianych rosyjskich kanadyjkarzy, kwalifikację zdobyła białoruska dwójka kanadyjkowa na 500 m.

Zawody w Szegedzie są ostatnią szansą na uzyskanie olimpijskich paszportów.

Komplet sześciu miejsc na igrzyskach mają kajakarki, trzy - kanadyjkarki (także komplet), a jedno kanadyjkarze (Wiktor Głazunow na dystansie 1000 m).

Od piątku do niedzieli na Węgrzech rozegrane zostaną pierwsze w tym roku zawody Pucharu Świata z udziałem ponad 30-osobowej reprezentacji Polski.

Jakub Stepun po wywalczeniu kwalifikacji olimpijskiej 0:14