Tusk apeluje do Dudy: to sie biere dugopis i sie tak szkryflo, no

2024-05-07, 18:34

Tusk apeluje do Dudy: to sie biere dugopis i sie tak szkryflo, no
Donald Tusk ze Ślązaczką zachęca prezydenta w mediach społecznościowych do podpisania ustawy o języku śląskim . Foto: X/donaldtusk/screen

Donald Tusk zaapelował do Andrzeja Dudy za pośrednictwem mediów społecznościowych o podpisanie ustawy o języku śląskim.

Pod niecodziennym apelem premiera w mediach społecznościowych opublikowano też nagranie, na którym szef rządu wystąpił wraz ze Ślązaczką. "Podpiszcie, Panie Prezydyńcie ta ustawa. To sie biere dugopis i sie tak szkryflo, no" - napisał premier.

Wcześniej we wtorek, Donald Tusk podczas wizyty w Katowicach przekonywał, że "nie trzeba się bać wspólnot etnicznych ani języka śląskiego". - To jest wielkie dziedzictwo Śląska, Polski i Europy - podkreślał.

- Jeśli mówimy dzisiaj o tym, że musimy istotę Europy uchronić, to mówimy właśnie o takich sprawach jak nasza kultura, na przykład rzadkie języki. Mam nadzieję, że usłyszy to pan prezydent - stwierdził Donald Tusk.

Ustawa o języku śląskim. Czekamy na decyzję Senatu i prezydenta

26 kwietnia br. Sejm uchwalił ustawę o języku śląskim. Za nowymi przepisami głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a pięciu wstrzymało się od głosu. Byli wśród nich politycy PiS-u z woj. śląskiego - Andrzej Gawron, Jerzy Polaczek i Michał Woś, a także Maria Kurowska z woj. podkarpackiego i Grzegorz Płaczek z Konfederacji, który był wybrany z okręgu katowickiego.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu politycy mają zająć się nowelizacją ustawy. Następnie dokument trafi na biurko prezydenta. Jeśli Andrzej Duda podpisałby nowe regulacje, język śląski stałby się drugim - po kaszubskim - językiem regionalnym w Polsce. 

Ustawa umożliwi organizowanie dobrowolnych zajęć z języka śląskiego w szkołach i dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka. W miejscowościach, gdzie posługuje się nim co najmniej 20 procent mieszkańców, możliwe będzie montowanie dwujęzycznych tablic z nazwami.

Prezydent już zdecydował?

"Dziennik Zachodni", powołując się na źródła bliskie Kancelarii Prezydenta, przekazał, że Andrzej Duda nie złoży podpisu pod ustawą. "Uzasadnienie decyzji prezydenta nie jest jeszcze znane, ale sama decyzja nie jest zaskoczeniem" - czytamy.


Czytaj także:

PAP/PR24/kg

Polecane

Wróć do strony głównej