Liga Mistrzów. Bezradność PSG na Parc des Princes. Borussia Dortmund zagra w finale

2024-05-07, 22:52

Borussia awansowała do finału Ligi Mistrzów. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Borussia Dortmund zagra w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów. Podopieczni Edina Terzicia pokonali w Paryżu PSG 1:0 i przypieczętowali awans do decydującego starcia na Wembley. Zwycięską bramkę strzelił w 50. minucie Mats Hummels.

Piłkarze z Dortmundu nie byli faworytami rywalizacji z PSG, ale w poprzednim tygodniu zwyciężyli u siebie 1:0. Szczególnie zaimponowali w pierwszej połowie, po której zasłużenie prowadzili.

Paryżanie nie dość, że przegrali, to stracili jeszcze czołowego obrońcę Lucasa Hernandeza. Piłkarz reprezentacji Francji zerwał więzadło krzyżowe (przy bramkowej akcji dla gospodarzy) i będzie pauzować wiele miesięcy. Nie zagra m.in. w mistrzostwach Europy, gdzie "Trójkolorowi" są grupowymi rywalami Polaków.

Niemoc PSG i groźne zrywy Borussii

Większość akcji pierwszej połowy rozegrała się na połowie Borussii, której defensywne szyki uniemożliwiały paryżanom stworzenie stuprocentowej sytuacji do strzelenia bramki.

Podopieczni Edina Terzicia próbowali natomiast pojedynczych zrywów, które mogły zapewnić prowadzenie. W 18. minucie Fuellkrug zgrał futbolówkę do Ryersona, a ten oddał groźny strzał, jednak trafił tylko w boczną siatkę.

Groźnie było także w 35. minucie. Najpierw przed szansą stanął Mbappe, jednak został zatrzymany przez jednego z obrońców, a po chwili to Adeyemi mknął w kierunku bramki gospodarzy. Jego uderzenie obronił jednak świetnie dysponowany Donnarumma.

Hummels trafił do siatki, paryżanie obijali obramowanie bramki

Drugą połowę od intensywnych ataków zaczęli paryżanie, jednak to drużyna z Dortmundu wyszła na prowadzenie. W 50. minucie dośrodkowanie Brandta z rzutu rożnego pewnie wykończył idealnie ustawiony Mats Hummels.

Piłkarze PSG mogli narzekać na brak szczęścia, brakowało też skuteczności. Słupki Mendesa i Zaïre-Emery’ego oraz poprzeczki Mbappe i Vitinhii uratowały BVB przed utratą bramki, a dobrze zorganizowana defensywa zrobiła resztę.

W środę Real Madryt zagra z Bayernem Monachium, a mecz poprowadzi Szymon Marciniak. W pierwszym spotkaniu padł remis 2:2. Finał Ligi Mistrzów zaplanowano na 1 czerwca na stadionie Wembley w Londynie.

Ubiegłoroczny finał, w którym Manchester City pokonał Inter Mediolan 1:0, sędziował właśnie Marciniak.

Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund 0:1 (pierwszy mecz 0:1)