Jest szansa na skrócenie kolejek do lekarzy. W czerwcu rusza system e-rejestracji

2024-05-06, 16:55

Jest szansa na skrócenie kolejek do lekarzy. W czerwcu rusza system e-rejestracji
Pierwsze elementy systemu e-rejestracji mają być wprowadzone w czerwcu . Foto: PAP / Wojciech Pacewicz

E-rejestracja, czyli zapisy na wizyty do lekarzy przez internet, ma być wdrażana w Polsce stopniowo. Pierwsze elementy systemu powinny wystartować 1 czerwca. Zdaniem szefa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego, to rozwiązanie może poprawić dostępność specjalistów i skrócić kolejki. 

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w radiowej Trójce, że wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, a od czerwca obejmie określone specjalizacje. Nowy system ma służyć pacjentom do zapisywania się i odwoływania wizyt. 

Jak zaznaczyła szefowa resortu, będzie działać również infolinia. W założeniu ma ona pomóc pacjentom, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii.

Posłuchaj

Wprowadzenie e-rejestracji może poprawić dostępność do lekarzy i skrócić kolejki (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej "wprowadzenie e-rejestracji może poprawić dostępność do lekarzy i skrócić kolejki". - To jeden z elementów, który usprawni działanie systemu ochrony zdrowia - powiedział Łukasz Jankowski.

E-rejestracja pomoże pacjentom. "Nie mogą się dodzwonić do przychodni" 

Zaznaczył również, że pacjenci często, nawet kiedy chcą odwołać wizytę, nie mogą dodzwonić się do przychodni.

- Z danych Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że w niektórych przychodniach nawet 80 procent telefonów pozostaje nieodebranych, między innymi poprzez braki pracowników czy organizację w danej placówce. To musi się zmienić - podkreślił prezes.

- Pacjent, który chce odwołać wizytę, musi mieć taką możliwość. W tym okresie lekarz mógłby przyjąć innego pacjenta czekającego w kolejce, a taka przyspieszona wizyta mogłaby być dla wielu osób na wagę zdrowia - dodał.

Stwierdził też, że konieczna jest reforma systemu ochrony zdrowia. W Polsce jest niewystarczająca liczba lekarzy, a braki pielęgniarek są jeszcze większe. Poważnym problemem jest również jakość kształcenia medyków w nowo powstałych uczelniach.

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej