Co sprawia maturzystom największą trudność? Dyrektor CKE wyjaśnia

2024-05-06, 12:23

Co sprawia maturzystom największą trudność? Dyrektor CKE wyjaśnia
Ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych w II LO w Gorzowie Wielkopolskim. Foto: Lech Muszyński/PAP

- Maturzyści dosyć dobrze radzą sobie z zadaniami, które sprawdzają poziom umiejętności. Chodzi o typowe zadania algorytmiczne, które wymagają wyćwiczenia i są powtarzalne. Natomiast słabiej wypadają przy zadaniach, które sprawdzają bardziej złożone umiejętności. Wymagające krytycznego myślenia, zastosowania zdobytych umiejętności w nowym kontekście - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik. 

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzaminy maturalne w formie pisemnej zaczynają się 7 maja i kończą 24 maja. Pierwszy tydzień matur jest szczególnie ważny dla uczniów, dotyczy bowiem przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Natomiast w części ustnej, po kilkuletniej przerwie związanej z pandemią, powrócił język polski i obcy.

- Te pięć egzaminów każdy musi zdać, aby otrzymać świadectwo maturalne. Otrzymać przynajmniej 30 proc. punktów z każdego z nich. Oprócz tego każdy zdający musi też przystąpić do jednego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W tym wypadku nie jest to obarczone żadnym warunkiem, trzeba po prostu przystąpić do egzaminu z dowolnego przedmiotu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik.

Egzamin maturalny

Jego zdaniem dobrze się stało, że nazwa "egzamin dojrzałości" została zastąpiona "egzaminem maturalnym". - Poprzednia nazwa była myląca. To nie jest egzamin, który sprawdza dojrzałość w sensie dorosłości i możliwości podejmowania świadomych decyzji. Ta nazwa była od samego początku. Wtedy był to egzamin dojrzałości do podjęcia studiów wyższych. To był wstęp do egzaminów wstępnych, które trzeba było zdawać na każdą uczelnię - tłumaczył Smolik. 

Dodał, że żaden egzamin nie powie nic na temat tego, z jakimi ludźmi mamy do czynienia. - Jakie są ich pasje i hobby? Egzamin tego nie sprawdzi. Nie ujawni też umiejętności podejmowania decyzji. Trzeba byłoby daną osobę bardzo długo obserwować, stawiać przed wyborami. Maturzyści dokonali ich w lutym, wybierając przedmioty. Po wynikach egzaminów na poziomie rozszerzonym widać, że nie zawsze były to trafne decyzje - stwierdził dyrektor CKE.    

Nowa Formuła 2023

W tym roku wśród maturzystów po raz pierwszy znajdą się absolwenci 5-letnich techników, którzy będą zdawać egzaminy w nowej Formule 2023. Obowiązuje ona od zeszłego roku. Po raz pierwszy przystąpili do niej absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących. - Maturzyści dosyć dobrze radzą sobie z zadaniami, które sprawdzają poziom umiejętności. Chodzi o typowe zadania algorytmiczne, które wymagają wyćwiczenia i są powtarzalne. Natomiast słabiej wypadają przy zadaniach, które sprawdzają bardziej złożone umiejętności, wymagające krytycznego myślenia, zastosowania zdobytych umiejętności w nowym kontekście. Słabiej też wypadają te zadania, które skupiają się na precyzji wyrażania myśli, na poprawności językowej - podsumował dr Smolik.

Posłuchaj

Dr Marcin Smolik gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 7:53
+
Dodaj do playlisty

Do egzaminów maturalnych przystąpi we wtorek 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)  

Prowadzący: Małgorzata Żochowska

Data emisji: 6.05.2024

Godzina emisji: 11.20

PR24/wmkor


Polecane

Wróć do strony głównej