WCK wraca do Strefy Gazy. Chce upamiętnić polskiego wolontariusza, który zginął w ostrzale konwoju

2024-04-29, 11:10

WCK wraca do Strefy Gazy. Chce upamiętnić polskiego wolontariusza, który zginął w ostrzale konwoju
WCK wraca do Strefy Gazy. Upamiętni tam polskiego wolontariusza, który zginął w ostrzale konwoju. Foto: PAP/Abaca/Jacek Boczarski / Anadolu/ABACAPRESS.COM

World Central Kitchen reaktywuje punkty żywnościowe pomagające Palestyńczykom w Strefie Gazy. Organizacja zdecydowała się też otworzyć "Kuchnię Damiana".  To nowa kuchnia polowa w Gazie, nazwana tak w hołdzie polskiemu wolontariuszowi, który zginął w izraelskim ataku 1 kwietnia. 

"World Central Kitchen wznawia działalność w Gazie. Cały czas rozpaczamy i opłakujemy stratę 7 naszych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli w ataku Sił Obronnych Izraela 1 kwietnia. Ostatnie tygodnie spędziliśmy na upamiętnianiu życia Saifa, Zomi, Damiana, Jacoba, Jamesa, Johna i Jima" - napisano w komunikacie organizacji.

"Sytuacja w Strefie Gazy jest tragiczna"

Po ataku izraelskich wojsk, w którym zginęło 7 członków organizacji, w tym Polak, World Central Kitchen zawiesiła swoją działalność w Strefie Gazy.

WCK podkreśliła, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest tragiczna, dlatego potrzebne są szybkie działania, by dostarczyć posiłki potrzebującym. Organizacja zapewnia, że będzie się starała dostarczyć do Gazy tak dużo żywności, jak to będzie możliwe.

WCK ma 276 ciężarówek z jedzeniem, czekających na przekroczenie granicy w Rafah. "Do tej pory dostarczyliśmy ponad 43 miliony posiłków i jesteśmy gotowi dostarczyć miliony następnych" - deklaruje WCK.

Czytaj także:

"Kuchnia Damiana" zacznie działać w Gazie. Hołd World Central Kitchen dla Polaka

Organizacja ogłosiła też, że otworzy swoją trzecią kuchnię w Strefie Gazy, w przybrzeżnym mieście Al-Mawasi. Będzie ona nosić nazwę "Kuchni Damiana" - od imienia polskiego wolontariusza Damiana Sobola, który zginął 1 kwietnia w izraelskim nalocie.

WCK ponowiła apel o bezstronne międzynarodowe śledztwo w sprawie ataku z 1 kwietnia. Szefowa WCK Erin Gore powiedziała w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej organizacji, że tamten nalot postawił organizację przed dylematem.

Posłuchaj

Organizacja World Central Kitchen wznawia działalność w Strefie Gazy. Została ona zawieszona po ataku izraelskich wojsk, w którym zginęło 7 członków organizacji, w tym Polak. O szczegółach Tomasz Zielenkiewicz (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

WCK apeluje o międzynarodowe śledztwo ws. ostrzału w Gazie

- Zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji: całkowicie zaprzestać dokarmiania (potrzebujących) podczas jednego z najgorszych kryzysów głodu w historii i skończyć naszą działalność, na którą przypadało 62 proc. całej pomocy od międzynarodowych organizacji pozarządowych, albo kontynuować dokarmianie, wiedząc, że pracownicy organizacji humanitarnych i ludność cywilna są zastraszani i zabijani - wyjaśniła.

- Ostatecznie zdecydowaliśmy, że musimy kontynuując naszą misję - podkreśliła Gore. 

WCK ma w Gazie dwie inne kuchnie, jedną w Rafah, a drugą w Dajr al-Balah.

Posłuchaj

Na wielu amerykańskich uczelniach wciąż trwają propalestyńskie protesty. Studenci domagają się przede wszystkim zakończenia ataku Izraela na Strefę Gazy. Obecne protesty porównuje się do tych, które odbywały się na amerykańskich uniwersytetach podczas wojny w Wietnamie - relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" 

IAR, PAP/ mbl, jmo

Polecane

Wróć do strony głównej