Ustawa o języku śląskim. Sejm zdecydował

2024-04-26, 11:33

Ustawa o języku śląskim. Sejm zdecydował
KO złożyła projekt ustawy o języku śląskim. Foto: shutterstock/Dziurek

Za uchwałą głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a pięciu wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu RP, a następnie – jeśli uzyska jego poparcie – do prezydenta Andrzeja Dudy.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny.

Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 jako jedynego.

Silna tożsamość

Gość programu 1 Polskiego Radia dr Karolina Pospiszyl-Hofmańska z Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odniosła się do proponowanych zmian w audycji "W samo południe". - Tożsamość śląska jest bardzo silna - podkreśliła. - Będą kontynuowane starania o uznanie Ślązaków za mniejszość narodową, ale to pieśń przyszłości - stwierdziła.

Odnosząc się do zapotrzebowania na lekcje śląskiego, powiedziała, że Rada Języka Śląskiego przeprowadza ankietę w tej sprawie. - Wstępne wyniki wskazują, że tam, gdzie jest ponad 20 proc. uczniów deklarujących chęć nauki śląskiego, znajdą się nauczyciele tego języka - powiedziała dr Karolina Pospiszyl-Hofmańska. - Zajęcia z języka śląskiego miałyby być deklaratywne. Szkoły deklarują, ile uczniów chciałoby wziąć w nich udział - dodała.

- Jeśli śląski zostanie uznany za język regionalny, to możemy liczyć na wsparcie całości kultury śląskiej - powiedziała dr Pospiszyl-Hofmańska.

Czytaj także:

pp/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej