WTA Stuttgart. Trzysetowy thriller w półfinale. Jelena Rybakina pokonała Igę Świątek

2024-04-20, 17:00

Iga Świątek przegrała z Jeleną Rybakiną w półfinale turnieju w Stuttgarcie. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Iga Świątek przegrała z Kazaszką Jeleną Rybakiną 3:6, 6:4, 3:6 w półfinale turnieju rangi WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie.

• Iga Świątek zwyciężała w Stuttgarcie w 2022 i 2023 roku. Polska tenisistka walczyła o trzeci z rzędu triumf w turnieju, w którym nagrodę jest samochód marki Porsche
  • Jelena Rybakina pokonała Polkę po raz piąty w karierze

Iga Świątek - Jelena Rybakina 3:6, 6:4, 3:6

Rybakina odwróciła losy pierwszego seta

Iga Świątek świetnie rozpoczęła z Rybakiną. Polka szybko przełamała kazachską tenisistkę, a po chwili obroniła swoje podanie.

W trzecim gemie Polka prowadziła już 40:15, jednak Rybakina zdołała wyjść z opresji. Jak się okazało, był to kluczowy moment pierwszego seta.

Kazaszka rozpoczęła marsz po zwycięstwo, dwukrotnie przełamując liderkę światowego rankingu. W ostatnim gemie Świątek miała szansę, by przełamać rywalkę i wrócić do gry, jednak ostatecznie jej nie wykorzystała, co przełożyło się na triumf Rybakiny w pierwszej partii.

Cierpliwa Świątek wróciła do gry

Drugą partię Polka rozpoczęła dość nerwowo, jednak obroniła dwa break pointy i wyszła na prowadzenie.

W czwartym gemie, przy serwisie Rybakiny, Świątek prowadziła już 40:0. Rywalka zdołała jednak doprowadzić do wyrównania, a po chwili przypieczętowała obronę podania.

Kluczowy okazał się dziesiąty gem, w którym doszło do jedynego przełamania w drugim secie. Polka zdołała przebić się przez podanie rywalki, dzięki czemu doprowadziła do wyrównania w spotkaniu.

Polka nie obroni tytułu

W drugim gemie trzeciego seta Iga Świątek musiała bronić aż pięciu break pointów, by ostatecznie utrzymać swoje podanie.

W piątym gemie Rybakina dopięła swego, wykorzystując drugą szansę na przełamanie. Świątek była bliska doprowadzenia do wyrównania w kolejnym gemie, jednak nie wykorzystała break pointu.

Rybakina poprawiła bilans meczów ze Świątek na 4-2. W tym roku grały ze sobą po raz drugi - w finale turnieju WTA w Dosze lepsza była Polka.

Porażka w półfinale oznacza, że Świątek straci w rankingu WTA 275 punktów, ale wciąż ma ogromną przewagę nad Białorusinką Aryną Sabalenką, która w Stuttgarcie odpadła w ćwierćfinale. Bez względu na wynik finału Rybakina w najbliższym notowaniu klasyfikacji WTA pozostanie na czwartej pozycji.

W dziewiątym gemie Rybakina przełamała Świątek po raz drugi i to ona zagra w finale.