Liga Mistrzów. Bayern Monachium - Arsenal. Kimmich bohaterem Bawarczyków

2024-04-17, 22:50

Joshua Kimmich po zdobyciu jedynego gola w meczu Bayern - Arsenal w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Foto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Bayern Monachium dzięki bramce Joshuy Kimmicha wygrał 1:0 z Arsenalem i zapewnił sobie przepustkę do półfinału Ligi Mistrzów. Piłkarze Thomasa Tuchela po niezbyt porywającym meczu mają jeszcze szansę na uratowanie fatalnego dla nich sezonu.

Liga Mistrzów. Bayern - Arsenal. Rewanż zostawił niedosyt?

Przed tygodniem jako pierwszy na prowadzenie wyszedł Arsenal po trafieniu Bukayo Saki w 12. minucie. Goście z Bawarii szybko odpowiedzieli na trafienie Anglika dwoma golami - najpierw Davida Rayę pokonał Serge Gnabry (18.), a kwadrans później Harry Kane. Ostatnie słowo należało jednak do "Kanonierów" i Leandro Trossarda, który wyrównał na 2:2 w 76. minucie.

W środę od pierwszych minut stało się jasne, że to spotkanie będzie bardzo wyrównane - przed tygodniem także widzieliśmy starcie dwóch równorzędnych drużyn, jednak wówczas obie wyglądały na grające bardziej ofensywnie, dążące do zdobywania bramek - jakby chciały rozstrzygnąć tę rywalizację tu i teraz.

Tym razem oglądaliśmy znacznie spokojniejszy mecz, z początkową przewagę Bayernu i późniejszym okresem lepszej gry Arsenalu, kiedy to piłkarze Mikela Artety zdołali przez dobrych kilka minut zmusić gospodarzy do bardzo głębokiego rozgrywania piłki i podjęcia ryzyka, przy którym popełnią błąd.

Kilka strzałów nie przyniosło rezultatów, ponieważ zawodnicy albo pudłowali, albo dobre w bramce spisywali się Raya i Neuer. Klarownych okazji było jednak jak na lekarstwo i po ostatniej dawce kapitalnego, ofensywnego futbolu w Lidze Mistrzów, nieustannie zmieniającej się sytuacji, można było czuć naprawdę duże rozczarowanie.

Druga połowa zaczęła się od świetnej szansy dla Bayernu - Goretzka uderzał głową, ale trafił w słupek, a dobitka Guerreiro także nie znalazła drogi do siatki. Zwiastowało to jednak większe emocje. I rzeczywiście, one nadeszły. W 63. minucie świetną akcję prawą stroną przeprowadził Sane, jego dogranie trafiło do zamykającego akcję Guerreiro. Ten zerknął w pole karne i posłał piłkę do wbiegającego Kimmicha, który sfinalizował centrę precyzyjnym uderzeniem głową. Było 1:0 dla Bawarczyków i to Arsenal musiał gonić wynik, jeśli nie chciał pożegnać się z rozgrywkami.

Londyńczycy próbowali, rzucili na szalę wszystko, ale defensywa Bayernu nie pozwoliła im na wiele - niezłą szansę miał Jesus, w samej końcówce Neurowi zagroził też Rice, ale piłka nie znalazła już drogi do siatki.

Bayern wygrał i awansował do półfinału, jednak w porównaniu do reszty ćwierćfinałowych meczów, ten rewanż pozostawił niedosyt. Bawarczycy mają wynik i awans, który choć trochę może powetować im nieudany sezon. Thomas Tuchel odejdzie za kilkanaście tygodni, mistrzostwo Niemiec po 11 latach wpadło w ręce kogoś innego, zespół na przestrzeni ostatnich miesięcy rozczarowywał wielokrotnie... może Liga Mistrzów będzie szansą na osiągnięcie czegoś wyjątkowego.

Bayern Monachium - Arsenal Londyn 1:0 (0:0).

Bramka: Joshua Kimmich (63).

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).

Pierwszy mecz - 2:2. Awans: Bayern.

Bayern: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Mathijs De Ligt, Eric Dier, Noussair Mazraoui (75. Kim Min-Jae) - Konrad Laimer, Leon Goretzka - Leroy Sane (89. Dayot Upamecano), Jamal Musiala, Raphael Guerreiro - Harry Kane.

Arsenal: David Raya - Ben White, Gabriel Magalhaes, William Saliba, Takehiro Tomiyasu (86. Eddie Nketiah) - Declan Rice, Jorginho (67. Gabriel Jesus), Martin Odegaard - Bukayo Saka, Kai Havertz, Gabriel Martinelli (67. Leandro Trossard).

Wyniki rewanżowych meczów ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów:

16 kwietnia, wtorek

FC Barcelona - Paris Saint-Germain 1:4 (wynik pierwszego spotkania - 3:2), awans - PSG
Borussia Dortmund - Atletico Madryt 3:2 (1:2), awans - Borussia