Jak wykorzystywano Pegasusa w Polsce? Prokurator generalny ujawni szczegóły

2024-04-16, 18:20

Jak wykorzystywano Pegasusa w Polsce? Prokurator generalny ujawni szczegóły
Prokurator generalny Adam Bodnar mówił we wtorek w Kielcach o wykorzystaniu Pegasusa . Foto: PAP/Piotr Polak

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny podkreślił, że sprawa inwigilacji Pegasusem jest na tyle ważna, że wymaga dyskusji plenarnej. Adam Bodnar chciałby przedstawić tę informację podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

- Tu jest kwestia decyzji czy przedstawić to na forum komisji czy na forum Sejmu. Myślę, że lepiej byłoby, gdybym to zrobił na forum Sejmu, żeby to później poddać pod dyskusję - powiedział Adam Bodnar.

Posłuchaj

Prokurator generalny Adam Bodnar o wykorzystaniu Pegasusa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Pegasus. Kogo inwigilowano?

Minister podczas briefingu w Kielcach nie chciał ujawnić, kim były inwigilowane osoby, o których mowa w raporcie na temat skali inwigilacji. - Dzisiaj została ujawniona ogólna liczba osób, które były przedmiotem inwigilacji. To jest 578 osób w ciągu pięciu lat. Przedstawiłem informację marszałkowi Sejmu oraz marszałkowi Senatu. Ta informacja będzie również prezentowana na forum Sejmu i Senatu. Natomiast jeżeli chodzi o konkretne osoby, to przypominam, że została wezwana pierwsza partia listów do osób wezwanych w charakterze świadka - mówił Bodnar.

Posłuchaj

Minister podczas briefingu w Kielcach nie chciał ujawnić, kim były inwigilowane osoby, o których mowa w raporcie na temat skali inwigilacji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Padną nazwiska? Inwigilowani zdecydują 

Bodnar zaznaczył, że to do tych osób będzie należeć decyzja, czy ujawnić informację o inwigilacji. - To nie jest moja rola, żeby teraz spekulować ani informować, czy to były osoby z tej, czy z innej strony sceny politycznej. Na tym polega ta zmiana. Proszę zauważyć, że staramy się w kontekście ujawniania tych wszystkich informacji dać możliwość decydowania osobom, które mają swoje prawo, do poszanowania prywatności - powiedział.

Posłuchaj

Adam Bodnar zaznaczył, że to do inwigilowanych osób będzie należeć decyzja czy ujawnić ich nazwiska (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że jest gotowy, aby 26 kwietnia minister sprawiedliwości przedstawił informację o inwigilacji między innymi Pegasusem.

Padły już nazwiska podsłuchiwanych 

Według informacji ogłoszonych na przełomie 2021 roku przez działającą przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus w Polsce byli inwigilowani Brejza, a także adwokat Roman Giertych (obecnie także poseł KO), prokurator Ewa Wrzosek, a także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak (obecnie wiceminister rolnictwa).

W ostatnich czasie pojawiły się informacje, że wśród osób inwigilowanych przez służby specjalne w czasie, gdy nadzorowali je Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, byli nie tylko przeciwnicy ówczesnej władzy, ale też prominentni politycy PiS. W mediach pojawiały się również informacje, jakoby system miał być używany do inwigilacji wielu innych polityków, a także obywateli.

Czytaj także:

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Trela: w kulminacyjnym momencie podsłuchiwanych 200 osób

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej