Jan Ordyński: media publiczne powinny być przykładem uczciwości dziennikarskiej

2024-03-26, 11:15

Jan Ordyński: media publiczne powinny być przykładem uczciwości dziennikarskiej
Organizacje dziennikarskie monitorują sytuację w mediach. Foto: Skreidzeleu / Shutterstock

- Po tej nauce, której doznaliśmy, powinniśmy wyciągnąć z ostatniego 8-lecia jasne i precyzyjne wnioski. Mam nadzieję (…), że nowe regulacje prawne dotyczące mediów publicznych będą nie tylko zajmowały się konstrukcją tych mediów (…), ale też wypracowaniem profesjonalnych standardów obrony dziennikarzy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ordyński (Rada Programowa Polskiego Radia).

W audycji poruszono problem organizacji zrzeszających dziennikarzy i obrony niezależności dziennikarskiej także w kontekście negatywnych zjawisk, które miały miejsce w mediach publicznych w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy.

Uczciwość dziennikarska. "Tu nie ma miejsca na kompromisy"

Jan Ordyński podkreślał rolę sprawnie działających organizacji zrzeszających dziennikarzy. - Media publiczne, Polskie Radio i Telewizja Polska, powinny być przykładem należytych stosunków międzyludzkich, pracowniczych, też uczciwości dziennikarskiej. To szczególnie media publiczne powinny tutaj jasno i klarownie w tych sprawach postępować. Organizacje dziennikarskie powinny bez pardonu o to walczyć. Tu nie ma miejsca na kompromisy, bo te kompromisy, które były, doprowadziły do sytuacji karykaturalnych, czasami wręcz kryminalnych, do represjonowania koleżanek i kolegów. Ostatnie 8 lat pokazało, co się stało w tym zakresie - zaznaczył gość audycji.

Jak zaznaczył Ordyński, potrzebne są regulacje prawne dotyczące mediów publicznych, które wypracują profesjonalne standardy pracy dziennikarzy i ich obrony. - Tak, by dziennikarz, który będzie atakowany, albo podjęte zostaną w stosunku do niego jakieś kroki represyjne za jego pracę, ale niemające nic wspólnego z jakością jego pracy, tylko na przykład z tym, że powiedział prawdę o kimś, komu się ta prawda nie spodobała, by w tych przepisach była jasna regulacja, jak ten dziennikarz czy dziennikarka ma być broniony i których barier nie można przekroczyć. Nawet sprawujący najwyższe urzędy w mediach publicznych będą musieli być strażnikami tych wolności, a jak nie, to będą się musieli z tym rozstać (…). To wygląda teraz na fantasmagorię, ale są kraje, gdzie tak to działa - przypominał.

- To jest nauka, która wypływa z tych ośmiu lat. Jeżeli nie wyciągniemy wniosków z tego, co się stało w ciągu minionego ośmiolecia w stosunku do naszego środowiska, to znaczy, że nie jesteśmy warci bycia dziennikarkami czy dziennikarzami - mówił Jan Ordyński.

Posłuchaj

Jan Ordyński o znaczeniu niezależności dziennikarskiej (Polskie Radio 24 / Pomówmy o tym) 23:47
+
Dodaj do playlisty

W audycji również rozmowa o życiu i dorobku Karola Modzelewskiego. 23 marca 2024 r. w Warszawie na ul. Perzyńskiego 14D, przed domem, w którym mieszkał prof. Modzelewski, historyk, pisarz, działacz związkowy, odsłonięto tablicę poświęconą Jego pamięci.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: Jan Ordyński, Rada Programowa Polskiego Radia

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej