Działania Eurokorpusu. Gen. Gromadziński: przygotowujemy się do dyżuru bojowego

2024-03-23, 10:33

Działania Eurokorpusu. Gen. Gromadziński: przygotowujemy się do dyżuru bojowego
Gen. Jarosław Gromadziński (n/z drugi od lewej) dowodzi ćwiczeniami Eurokorpusu w Norwegii. Foto: twitter.com/HQEurocorps

- W przyszłym roku prawdopodobnie będziemy użyci praktycznie - do wzmocnienia jakiejś operacji unijnej w rejonie zagrożenia. Chcemy nie tylko ćwiczyć, ale praktycznie pokazać zdolność Unii do przemieszczania sił - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński, dowódca Eurokorpusu.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja.

Całą strukturą dowodzą rotacyjnie dowódcy wyznaczani przez państwa ramowe - od czerwca 2023 roku państwem ramowym jest Polska, a jednostką po raz pierwszy w historii dowodzi Polak - gen. Jarosław Gromadziński, który wcześniej był m.in. dowódcą powstającej od 2018 roku 18 Dywizji Zmechanizowanej, zajmował się także m.in. szkoleniem ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjska inwazją.

Eurokorpus - dyżur bojowy dla NATO

- W tym roku jesteśmy w dyżurze bojowym dla NATO, ale jednocześnie przygotowujemy nasze struktury, nasze dowództwo do bycia dowództwem polowym FHQ dla Unii Europejskiej w przyszłym roku. To jest o tyle istotne, że będzie to specyficzne ćwiczenie, ponieważ ambicją struktury wojskowej Unii Europejskiej jest pokazanie, że MPCC - element sztabu wojskowego Unii Europejskiej - będzie grał rolę dowództwa operacyjnego - powiedział gen. Jarosław Gromadziński. 

- Zatem to, co ja desygnuję z Eurokorpusu, będzie dowództwem polowym, dowództwem komponentu lądowego do zarządzania w operacji - dodał gość PR24.

Jak zaznaczył, "desygnowane jest około 3 tysięcy żołnierzy". - Teraz ćwiczymy, zgrywamy się. W Niemczech w listopadzie będzie duże ćwiczenie certyfikujące. A w przyszłym roku prawdopodobnie będziemy użyci praktycznie do wzmocnienia jakiejś operacji unijnej w rejonie zagrożenia, żeby nie tylko ćwiczyć, ale praktycznie pokazać zdolność Unii do przemieszczenia sił - podkreślił gen. Jarosław Gromadziński.

Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dotyczące Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Cafe Armia - 23.03.2024 21:32
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: gen. Jarosław Gromadziński (dowódca Eurokorpusu)

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 8.36

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej