Biotransformacja Orlen Południe

2023-10-31, 13:33

Biotransformacja Orlen Południe
Zakład Orlen Południe w Trzebini. Foto: materiały prasowe Orlen S.A.

Grupa Orlen inwestuje w technologie, które mają pozwolić na dynamiczny rozwój produkcji ekologicznych paliw alternatywnych, wytwarzanych m.in. z surowców odpadowych. Liderem takich „zielonych” działań jest spółka Orlen Południe, która na naszych oczach zmienia się biorafine

Paliwo ze zużytej frytury

Jednym z kamieni milowych tej strategicznej wizji przekształcenia Orlen Południe w biorafinerię jest uruchomiona właśnie w Trzebini instalacja do wytwarzania biokomponentów z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych.

- Estry wyprodukowane w tej instalacji wykazują aż o 83 procent mniejszą emisyjność w porównaniu do tradycyjnego oleju napędowego – mówi Grzegorz Semerjak, dyrektor ds. technologii i rozwoju w Orlen Południe.

Projekt wpisuje się w nowy model gospodarki, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego. To koncepcja, zgodnie z którą zasoby krążą i są ponownie wykorzystywane. Dzięki temu zmaksymalizowana jest ich wartość dodana, a zminimalizowane powstawanie odpadów.

Biodegradowalne foliówki z kwasu mlekowego

W model gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się także inny projekt realizowany przez Orlen Południe, a mianowicie instalacja do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Obecnie realizowany jest pilotaż tego przedsięwzięcia.

- To technologia opracowana w całości przez Zespół Technologii i Rozwoju Orlen Południe. Niebawem będzie opatentowana. Jednocześnie przygotowujemy się to przeskalowania tej inwestycji do wydajności przemysłowej, dzięki czemu zaspokoimy ponad 70 procent obecnego polskiego zapotrzebowania na kwas mlekowy, który jest wykorzystywany m.in. przez przemysł spożywczy czy farmaceutyczny – wyjaśnia dyrektor Semerjak.

Specjaliści z Orlen Południe pracują także nad wydłużeniem wartości łańcucha kwasu mlekowego, w efekcie czego z odpadów przemysłu cukrowniczego miałyby powstawać całkowicie biodegradowalne tworzywa sztuczne.

Bioetanol ze słomy

Z kolei w drugim zakładzie Orlen Południe, czyli w rafinerii w Jedliczu powstaje instalacja do produkcji bioetanolu drugiej generacji, stosowanego jako biododatek do benzyny. Będzie on wytwarzany przede wszystkim ze słomy zbóż pozyskiwanej od rolników. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce i druga w Europie. Jej roczna wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu.

- Dodatkowo lignina, czyli produkt uboczny produkcji bioetanolu, stanowić będzie zielone paliwo dla zakładu w Jedliczu. Będziemy także wytwarzali ekologiczny biogaz, który będzie mógł zostać wykorzystany do produkcji zielonej energii – dodaje Grzegorz Semerjak.

Wodór, który napędza krakowskie autobusy

Spółka Orlen Południe zaangażowana jest także w rozwój technologii wodorowej. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, z którego realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów krakowskiej komunikacji miejskiej.

- Obecnie produkujemy ok. 4 miliony metrów sześciennych gazu wodorowego jakości automotive. Na paliwie wytwarzanym w Trzebini, Kraków przejechał już blisko 40 tysięcy kilometrów – mówi dyrektor Grzegorz Semerjak.


Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.

Polecane

Wróć do strony głównej