Ryszard Terlecki: Komuniści byli przygotowani na to, że dojdzie do ich rozliczenia

2018-09-08, 16:26

Ryszard Terlecki: Komuniści byli przygotowani na to, że dojdzie do ich rozliczenia
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Łukasz Kowalski/IAR

– Był to przełom w historii Polski, ale również i Europy. Mieliśmy do czynienia z niezwykle ważnymi wydarzeniami, którym nie potrafiliśmy nadać odpowiedniej rangi w przestrzeni publicznej – tak o działalności „Solidarności” w okresie PRL mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Posłuchaj

08.09.18 Ryszard Terlecki: „Historia związana z >>Solidarnością<< była niezwykła (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W historiografii europejskiej koniec systemu komunistycznego najczęściej utożsamiany jest ze zburzeniem muru berlińskiego. Stanisław Terlecki zwrócił uwagę, że zapomina się przy tej okazji o wydarzeniach, które doprowadziły do tego wydarzenia.

– Jednym z etapów na drodze do upadku muru dzielącego Berlin na dwie części była niezwykła historia „Solidarności”, która trwała 10 lat i w rzeczywistości przyczyniła się do tego, czego efektem było zburzenie muru. Oczywiście, ze zwycięstwem ruchu w latach 1989-1990 zbiegły się wydarzenia międzynarodowe, a także powstała pomyślna koniunktura do nastąpienia zmian. Jednak podłożem tego wszystkiego była „Solidarność”. Po części to nasze zaniedbanie, że nie potrafiliśmy nadać jej odpowiedniej rangi w historii Europy – podkreślił Ryszard Terlecki.

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że w walce o wolną Polskę „Solidarność” poniosła również swoją ofiarę. Na drodze do upadku komunizmu zginęło wielu ludzi ważnych dla ruchu, jak i niepodległości kraju. – Nie możemy o nich zapominać. Jeszcze w przeddzień Okrągłego Stołu ginęli kapelani „Solidarności”, których zamordowano w tajemniczych okolicznościach – podkreślił polityk.

Na początku lat 90. nie wykorzystano możliwości, by w Polsce w pełni przeprowadzić zmiany ustrojowe. Tak uważa Ryszard Terlecki i w jego opinii tyczy się to przede wszystkim właściwego rozliczenia osób, które były wierne komunistycznemu reżimowi.

– W 1989 roku, po wyborach z 4 czerwca, komuniści byli przerażeni i pewni tego, że dojdzie do oceny ich działalności i że nastąpi to, co później nazwaliśmy dekomunizacją. Mentalnie byli przygotowani na to, że będą musieli zapłacić za wszystko, co zrobili. Niestety do tego nie doszło – zauważył rozmówca Polskiego Radia 24.    

Ponadto Ryszard Terlecki mówił również na temat swojej książki „Solidarność 1980-1989. Polska droga do wolności”, w której opisał losy i najważniejsze momenty w historii „Solidarności”.

Audycję „Pamiętaj to Solidarność” prowadził Maciej Chudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 08.09.2018

Godzina emisji: 17:37

Polecane

Wróć do strony głównej