ZUS rekomenduje specjalne konta bankowe dla seniorów. Nie tylko bezpieczne, ale także dostosowane do ich potrzeb

2015-12-30, 13:08

ZUS rekomenduje specjalne konta bankowe dla seniorów. Nie tylko bezpieczne, ale także dostosowane do ich potrzeb
Są już takie banki, które mają specjalne oferty, skierowane właśnie do seniorów. Foto: Glow Images/East News

Już prawie 70 proc. emerytów otrzymuje świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konta bankowe. I choć ta liczba systematycznie rośnie, to wciąż wielu seniorów nie jest jeszcze przekonanych do płynących z tego korzyści.

Posłuchaj

Przy wyborze banku warto uwzględnić kilka podstawowych parametrów. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera od nas opłatę za prowadzenie konta – podkreśla Justyna Galbarczyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Konto bankowe dla pobierających świadczenia emerytalne jest rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale też bardzo wygodnym.

– Dysponujemy własnym czasem, nie musimy czekać na listonosza w określonym dniu, możemy tym czasem zadysponować w inny sposób, i mamy możliwość korzystania z nowoczesnych produktów bankowych – tłumaczy Justyna Galbarczyk z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kryteria korzystnego konta bankowego

Oferta banków jest zróżnicowana. Przy wyborze warto uwzględnić kilka podstawowych parametrów.

– Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera od nas opłatę za prowadzenie konta. Czy są opłaty związane z wypłatą gotówki w bankomatach, czy karta płatnicza do konta również jest obciążona prowizjami bądź innymi opłatami. Również bardzo ważnym aspektem są opłaty za przelewy z konta, czy to w placówce bankowej, czy z domu – jeżeli potrafimy korzystać z bankowości internetowej. Te wszystkie opłaty mogą na pewno zarówno zachęcić, jak i zniechęcić do korzystania z usługi bankowej – podkreśla ekspertka ZUS.

Propozycje banków dla pobierających emerytury

Są już i takie banki, które mają specjalne oferty, skierowane właśnie do seniorów.

– To są różnego rodzaju ubezpieczenia do konta. Ubezpieczenia typu assistance, gdzie możemy korzystać np. z dodatkowych opcji związanych z różnymi naprawami hydraulicznymi, czy też assistance medyczny, gdzie możemy w sytuacjach wyjątkowych wezwać do domu pielęgniarkę. Jeden z banków w takim pakiecie zapewnia nawet wyprowadzenie psa na spacer, jeżeli jesteśmy chorzy. Inną ciekawą formą, która uatrakcyjnia konto bankowe, są zwroty za płatności kartą, np. w aptekach – wylicza Justyna Galbarczyk.

Jak zmienić sposób otrzymywania emerytury?

Jeśli senior zdecyduje się na posiadanie konta bankowego, musi poinformować o tym ZUS, tak żeby jego emerytura wpływała na to konto. Trzeba wypełnić specjalny druk dostępny w oddziałach ZUS i na stronie internetowej

– Kiedy po raz pierwszy będziemy otrzymywali świadczenie, sprawa jest o tyle prosta, że w formularzu w którym wnioskujemy o wypłatę emerytury podajemy numer konta. Natomiast w przypadku kiedy decydujemy się na zmianę dyspozycji – czy to zmianę banku, czy też zmianę formy, czyli rezygnujemy z listonosza i przechodzimy do banku – to taką informację, dyspozycję powinniśmy złożyć we właściwym dla nas oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tłumaczy Justyna Galbarczyk.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i najkorzystniejsze warunki dla seniorów, którzy chcieliby założyć konto i taką drogą otrzymywać świadczenia, ZUS rozpisał konkurs dla banków komercyjnych na konto bankowe dla emerytów i rencistów. Zwycięzcą został Bank BPH. Z tej specjalnej oferty mogą skorzystać osoby, które skończyły 55 lat, i które będą zapewniać comiesięczne wpływy na konto z tytułu świadczenia emerytalnego bądź rentowego.

Karolina Mózgowiec, mb

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej