Czy mogło być inaczej?

2014-06-09, 17:56

Czy mogło być inaczej?
Drukarnia Domu Słowa Polskiego w Warszawie. Pierwsze egzemplarze wznowionego Tygodnika Solidarność. Stoją od lewej: Małgorzata Niezabitowska, Jarosław Szczepański, Tadeusz Mazowiecki, Jan Dworak, Jacek Ambroziak.Foto: PAP/Anna Brzezińska

W ostatnim ćwierćwieczu w Polsce wiele zmieniło się na lepsze. Poziom życia społeczeństwa jest zdecydowanie wyższy niż przed 1989 rokiem, a Polacy na co dzień cieszą się dużo większą swobodą. Jednak w niektórych aspektach o sukcesie mowy być nie może.

Posłuchaj

09.06.14 Czesław Bielecki: „Wielu polityków nie widzi potrzeby nauczenia się choćby jednego języka obcego (…)”
+
Dodaj do playlisty

Rok 1989 był niewątpliwie przełomem. Zmiany zapoczątkowane przez Okrągły Stół i wybory czerwcowe pozwoliły na rozwój demokracji i stopniowe przejście w kierunku gospodarki rynkowej.

Młoda demokracja

Mimo pozytywnych zmian, niektórzy Polacy są rozczarowani rzeczywistością III Rzeczpospolitej. Objawia się to między innymi tym, że w ostatnich dwudziestu pięciu latach frekwencja w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich rzadko przekraczała 50 procent. W ostatnim głosowaniu do Parlamentu Europejskiego do urn poszedł tylko co czwarty Polak.

Polskie społeczeństwo w wielu sprawach jest podzielone – świadczy o tym chociażby kwestia państwowego pogrzebu gen. Jaruzelskiego czy nawet rocznicowych obchodów wyborów czerwcowych.

– W dobrze funkcjonującej demokracji społeczeństwo powinno być zgodne, a politycy powinni się kłócić – taka sytuacja daje społeczeństwu wybór. Natomiast w naszym przypadku klasa polityczna jest w pewnych sprawach zwarta i ma interes w tym, aby dzielić społeczeństwo – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Rozwój infrastruktury

Ostatnie ćwierćwiecze było czasem dynamicznego wzrostu w wielu dziedzinach. Zwłaszcza po przystąpieniu do Unii Europejskiej infrastruktura drogowa zaczęła się szybko rozwijać. Jednak mimo coraz większej liczby kilometrów autostrad, niektóre drogi nadal nie spełniają europejskich standardów.

– Jadąc z Krakowa wyboistą szosą, nie szerszą niż za późnego Gierka, pomyślałem, że jeśli przez 25 lat „królewska” stolica nie połączyła się z Warszawą drogą o przynajmniej dwóch pasach ruchu, to nie jest to sukces – ocenił Czesław Bielecki, architekt, publicysta i polityk.

Czesław Bielecki i prof. Antoni Kamiński w Polskim Radiu 24 mówili także między innymi o tym, jakich cech i kompetencji brakuje polskim politykom.

PR24/MP

Polecane

Wróć do strony głównej