X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Więcej świata

"Jest o czym rozmawiać". Prof. Żukrowska o spotkaniu unijno-amerykańskim w Pittsburghu

W Pittsburghu w USA odbywa się inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii. - To jest olbrzymia szansa dla obu stron, a zwłaszcza dla Europy, która jest w ograniczonym stopniu konkurencyjna w nowych technologiach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak na spotkanie zareagowali Francuzi po niedawnym zgrzycie w relacjach z Amerykanami?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT Francja USA Unia Europejska handel

Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią

Europa zastanawia się, kto zostanie kanclerzem Niemiec i jak zmieni się polityka Berlina. Wiele wskazuje na to, że niemieckim rządem pokieruje lider socjaldemokratów. - Scholz jest politykiem, który z naszym regionem nie ma wiele wspólnego. Jest bliższy Francji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT Angela Merkel Niemcy wybory w Niemczech

"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji

Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. Jest to reakcja na podpisany w ubiegłym tygodniu pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie, którego konsekwencją było zerwanie przez Australię kontraktu wartego kilkadziesiąt miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. - Francuzi usiłują rozszerzyć oddziaływanie swojego niezadowolenia na całą Unię Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT Francja Australia Wielka Brytania USA

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT Hiszpania Wyspy Kanaryjskie wulkan Michał Strzałkowski

"Ma swoją wartość". Guzy o spotkaniu światowych przywódców na obradach ONZ

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. - Z punktu widzenia politycznego jest to najszersza możliwa platforma, gdzie mogą spotkać się przywódcy praktycznie wszystkich państw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT ONZ Andrzej Duda Joe Biden USA Jarosław Guzy

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT Rosja Władimir Putin Aleksiej Nawalny

"Bardzo trudna współpraca". Prof. Madajczyk o Trójkącie Weimarskim

W Weimarze doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. - Prób ożywienia zamierającego dość często Trójkąta Weimarskiego było już wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jakie deklaracje padły podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych?
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja polityka Paweł Lekki Więcej świata Trójkąt Weimarski Zbigniew Rau

Ekspert z PISM o napływie emigrantów z Afganistanu

Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Unia Europejska Afganistan Pakistan ŚWIAT Bliski Wschód

Dr Kowalski: zwiększenie sankcji na Białoruś spowoduje jej większe uzależnienie od Rosji

Przedstawiciele Polski, Litwy i Łotwy mówili w Parlamencie Europejskim, że Białoruś wykorzystuje migrantów i zagraża bezpieczeństwu oraz stabilności Unii. Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych odbyła się debata na temat sytuacji na granicy zewnętrznej Wspólnoty i wojny hybrydowej przeciwko Unii oraz krajom członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska

Zaniewicz: Rosja przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców

Ukraina świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości. - Przez te lata Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nadal jednak nie zwalczono korupcji i wpływu oligarchów na państwo.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie Azja Centralna

"Talibowie są zbyt silni, żeby teraz rzucić im wyzwanie". Krzyżanowski o protestach w Afganistanie

W niektórych miastach Afganistanu, szczególnie na wschodzie kraju, doszło do protestów przeciwko talibom. - Raczej nie zamienią się w iskrę, która podpali Afganistan. Talibowie w tym momencie są zbyt silni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Krzyżanowski, ekspert Warsaw Institute, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i były dyplomata polski w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie Michał Strzałkowski

"Europa czuje się zdradzona przez Amerykanów". Dr Bonikowska o decyzji Bidena ws. Afganistanu

Państwa europejskie z dużym niepokojem patrzą na wydarzenia w Afganistanie w związku z wycofaniem się wojsk amerykańskich. - Europie towarzyszy poczucie ogromnego rozczarowania Amerykanami. Sytuacja w Afganistanie będzie miała wpływ na relacje unijno-amerykańskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie USA

"Podchodziłbym do nich bardzo ostrożnie". Repetowicz o zapewnieniach talibów

Talibowie ogłosili ogólną amnestię w Afganistanie i zapewniają tych, którzy współpracowali z poprzednim rządem, że ich własność zostanie zachowana, a honor i życie będą bezpieczne. - Rozliczenia mogą nastąpić nagle za kilka miesięcy lub za kilka lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie Michał Strzałkowski

Ofensywa Talibów w Afganistanie. Jarosław Guzy: klęska administracji Bidena

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu.  - Skala tego wydarzenia, reperkusje, są bardzo poważne - mówi w audycji "Więcej świata" ekspert Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Guzy. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki

Michał Baranowski o wycofywaniu się USA z Afganistanu

Talibowie mają pod kontrolą już ponad połowę Afganistanu. Tysiące Afgańczyków ucieka z domów, a Zachód w pośpiechu ewakuuje swoich dyplomatów. Dlaczego Stany Zjednoczone wycofują się z Afganistanu? - Jest to próba znalezienia skupienia na wymiarze chińskim, a nie zajmowania się mniejszymi problemami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Michał Baranowski Afganistan talibowie USA