X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: terror Łukaszenki uderza teraz w Polaków, represje nie ustaną, póki ten reżim trwa

- Aresztowanie liderki Związku Polaków Andżeliki Borys i polskich działaczy to jeszcze jedno potwierdzenie, jaka jest natura tej władzy, co znoszą setki tysięcy Białorusinów przez wszystkie lata za rządów Aleksandra Łukaszenki. Jestem tym oburzony  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Opozycjonista podkreśla, że Łukaszenka trwa u władzy dzięki wsparciu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
Zobacz więcej na temat:  Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś

"Szybciej piekło zamarznie". Stanowcza odpowiedź szefa MSZ Litwy na wniosek Białorusi ws. wydania Cichanouskiej

Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. "Szybciej piekło zamarznie niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej" – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. – Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy – zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Białoruś Raport Białoruś Litwa Europa

NASZ WYWIAD "Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy w koncernach, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

- Borys Niemcow mógł wieść bogate, wygodne życie jak wielu jego towarzyszy z lat 90. Są teraz szefami koncernów rosyjskich. Od lat zastanawiam się, dlaczego podjął inną decyzję – mówi portalowi PolskieRadio.pl prof. Andriej Makaryczew z Uniwersytetu w Tartu. Naukowiec zaczynał swoją karierę w Niżnym Nowogrodzie, tam, gdzie zaczęła się historia polityczna Borysa Niemcowa. Prof. Makaryczew zauważył, że niestety w Rosji fizyczna eliminacja opozycji stała się częścią polityki. I nawet kwiaty dla zmarłego polityka są odbierane przez Kreml jako wyzwanie. 27 przypada 6. rocznica śmierci Borysa Niemcowa, został zastrzelony niedaleko murów Kremla w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Borys Niemcow Rosja opozycja demokratyczna Raport Białoruś Białoruś Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Łukaszenka, Putin i ich sekrety z Soczi. Działacz: Biden może zainicjować nowy plan i sojusz z UE ws. Białorusi

- Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin nie darzą się miłością. Teraz jednak łączą ich wspólne cele – obaj  muszą utrzymać się przy władzy. Do tego Putin nie znalazł "kserokopii" Łukaszenki na Białorusi, a obawia się białoruskich protestów, które mogą inspirować kolejne manifestacje w Rosji - stąd musi wspierać Łukaszenkę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, opozycyjny działacz demokratyczny, członek Rady Koordynacyjnej, komentując ostatnie rozmowy w Soczi.  rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Ważą się losy Mińska. Milinkiewicz: dla Kremla integracja z Białorusią to priorytet, brakuje ostrej reakcji Zachodu

- Walka o niezależność Białorusi toczy się każdego dnia. Choć kampania integracyjna Kremla na co dzień nie rzuca się w oczy, to trzeba mieć świadomość, że Moskwa obecnie koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na Białorusi. Dlaczego? Idea neoimperialna Kremla nie może być zrealizowana bez Białorusi, zwłaszcza po przegranej na Ukrainie - zauważa Aleksander Milinkiewicz, b. kandydat opozycji na prezydenta Białorusi, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Było jak na zjeździe partii komunistycznej, wszyscy "za". "Łukaszenka wysłał sygnał Putinowi przed wizytą w Soczi"

- Aleksander Łukaszenka chciał poprzez zjazd ludowy wysłać komunikat do społeczeństwa na Białorusi i do wspólnoty międzynarodowej, że nie będzie żadnych zmian, system skutecznie funkcjonuje, nie będzie żadnych ustępstw w polityce wewnętrznej. Przekazał też przesłanie do Moskwy przed spotkaniem z Władimirem Putinem, które jeszcze w lutym planowane jest w Soczi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

Dzień Solidarności z Białorusią: siedziby władz w biało-czerwono-białych barwach, operacja dronów na Dźwinie

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią, obchodzony 7 lutego z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, przyniósł niezliczone gesty solidarności zarówno ze strony demokratycznych społeczeństw, jak i polityczne gesty poparcia dla białoruskiej walki o wolność ze strony władz demokratycznych państw. Siedziby władz w wielu stolicach rozbłysły w biało-czerwono-białych barwach, liderzy demokratycznych państw przekazywali wyrazy wsparcia dla białoruskiej walki o wolność, domagali się uwolnienia więźniów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT Unia Europejska Europa opozycja demokratyczna

Dzień Solidarności z Białorusią na całym świecie. "Potrzeba moralnego i materialnego wsparcia"

Z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej 7 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Była kandydatka na urząd prezydenta Białorusi wezwała do organizowania w tym dniu akcji solidarności . W wydanym oświadczeniu napisała, że "prawie pół roku Białorusini walczą o demokrację po sfałszowanych wyborach z 9 sierpnia" ubiegłego roku. Na apel odpowiedziano w wielu demokratycznych krajach świata.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT Unia Europejska Europa opozycja demokratyczna

Ważne jest szybkie przygotowanie tzw. planu Marshalla dla wolnej Białorusi. Polski apel do UE

Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej apeluje o szybki plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi. Apel opublikowano na Twitterze, w związku z przypadającym dziś Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią, który ogłosiła jedna z liderek opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Swiatłana Cichanouska Raport Białoruś Białoruś Unia Europejska