more_horiz
PR24 Portal
Section05
Polska w Unii Europejskiej

Innowacyjnym firmom będzie łatwiej na niemieckim rynku

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium oraz Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednym z głównych tematów debaty była współpraca polsko-niemiecka, w kontekście podpisanej wczoraj przez oba państwa umowy o długoterminowej strategii przemysłowej, w której dużo miejsca poświęcono innowacyjności.
Zobacz więcej na temat:  Anna Grabowska innowacje Polska w Unii Europejskiej Niemcy

Jan Kanthak: potrzebna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości

- Takie procesy pokazują, że w Polsce konieczna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński oraz Lech Wałęsa zeznawali w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki prezes Prawa i Sprawiedliwości wytoczył byłemu prezydentowi RP. Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony 6 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Jarosław Kaczyński Lech Wałęsa sądownictwo POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Polsko-niemieckie konsultacje. "Wiemy kto rządzi w UE"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w konferencji prasowej po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie. – Kanclerz inaczej rozmawia z Morawieckim niż z Donaldem Tuskiem. Tusk realizował wszystko, na co decydowały się Niemcy – skomentował w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki Angela Merkel

Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z ministrami swojego gabinetu goszczą w Warszawie. Okazją do wizyty są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy będą dotyczyć gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Na temat bieżących relacji Polski i Niemiec mówili na naszej antenie eksperci ds. polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski Polska w Unii Europejskiej POLSKA Niemcy dyplomacja Warszawa Angela Merkel Mateusz Morawiecki

W Niemczech prawo krajowe nad prawem UE. U nas odwrotnie?

- Trybunał niemiecki orzekł, że prawo niemieckie jest ponad europejskim, a w Polsce Trybunał Konstytucyjny za czasów pana Rzeplińskiego już zdążył służalczo orzec, że prawo europejskie jest ponad prawem polskim – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Rafał Ziemkiewicz prawo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Ryszard Czarnecki: Polska ma prawo do własnej polityki migracyjnej

– Cieszy mnie decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji. Polska nie jest pierwsza i nie jest wyjątkiem w tym względzie – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do słów Joachima Brudzińskiego, który ma zarekomendować premierowi odstąpienie od Globalnego Paktu na rzecz Migracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka migracja imigranci w Europie imigracja Unia Europejska Ryszard Czarnecki POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Po skierowaniu skargi KE chce monitoringu Polski. Komentarz

Komisja Europejska po skierowaniu skargi przeciw Polsce dotyczącej ustawy o SN, chce by unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał monitoring naszego kraju. - Od kiedy Komisja ujawniła decyzję o skierowaniu skargi, zachowuje się tak, jakby prowokowała wydanie jakiegoś orzeczenia, które byłoby niewykonalne dla Polski - skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Eksperci: Trójmorze jest ważne dla rozwoju Polski

Gośćmi kolejnej edycji Forum Prawo dla Rozwoju w Krakowie będą m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie sprawiedliwości państw Trójmorza. O tej inicjatywie mówili w Polskim Radiu 24 Michał Sadłowski (Fundacja Instytut Prawa Wschodniego) i Aleksander Arabadźić, specjalista ds. bezpieczeństwa w rejonie półwyspu bałkańskiego i relacji międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Polska w Unii Europejskiej