X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Polacy na Białorusi

Anna Paniszewa: społeczeństwo obywatelskie to wspólnota wspólnot

- Powinniśmy pochylić się nad tym, żeby każdy człowiek miał możliwość zdobyć w swoim życiu, przy tych przeróżnych ludziach, obok których przyszło mu żyć, gdzie on się rozwija, gdzie jest szczęśliwy. Pod tym względem poszukiwałam możliwości rozwoju indywidualnego, dla tych wszystkich Polaków, którzy przychodzili do nas i chcieli takiego wspólnego rozwoju - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, działaczka na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi

Biełsat: dziennikarka Iryna Słaunikawa z mężem nadal w areszcie

Iryna Słaunikawa, oficjalna przedstawicielka Biełsatu na Białorusi oraz jej mąż, którzy byli skazani na 15 dni aresztu za rzekome wykroczenie, nie zostali wypuszczeni na wolność po odbyciu kary – poinformowały niezależne media. Oboje zostali skazani za rzekome udostępnianie materiałów ekstremistycznych w mediach społecznościowych. Były to linki do publikacji na portalu Biełsatu i w innych opozycyjnych serwisach.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Biełsat Polacy na Białorusi

Obchody mimo przeszkód. Polacy na Białorusi mówią o jednym z najtrudniejszych Świąt Niepodległości

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości - 11 listopada - będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii kraju. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Polacy na Białorusi Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021

Nie tylko polskie miasta. Obchody Święta Niepodległości także poza granicami

Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości upamiętniające 11 listopada 1918 roku odbędą się w całej Polsce, ale świętować będą także Polacy poza granicami kraju - m.in. na Litwie, na Ukrainie, ale także na Białorusi i w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polacy za granicą Polacy na Białorusi Litwa Łotwa Białoruś Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 11 listopada

"Siedzą w więzieniu po prostu za nic". Akcja solidarności z Polakami aresztowanymi na Białorusi

Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Andżelika Borys Andrzej Poczobut Polacy za granicą Polacy na Białorusi

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Białoruś Polacy na Białorusi szczepienia historia Polski język polski

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi trafi do kolonii karnej. Przedłużono też jego wyrok

Muzyk i działacz mniejszości polskiej z Grodna Igor Bancer będzie odbywał karę w surowszych warunkach. Przyczyną jest to, że podczas odbywania wyroku w otwartym zakładzie karnym w Witebsku na wschodniej Białorusi został ukarany pobytem w karcerze. Między innymi za to, że spóźnił się na zbiórkę i za to, że - w opinii kierownictwa zakładu - źle się ogolił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś więźniowie polityczni mniejszości narodowe Witebsk Związek Polaków na Białorusi areszt Polacy na Białorusi igor bancer

"Siedzą, bo są Polakami". Akcja solidarności z aresztowanymi na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę w centrum Białegostoku akcji solidarności z aresztowanymi na Białorusi działaczami polskiej mniejszości w tym kraju - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Mija pół roku, odkąd znaleźli się w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok Białoruś Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut Andżelika Borys protest Solidarność areszt reżim polityka Aleksander Łukaszenka

Mija pół roku od zatrzymania Andrzeja Poczobuta. "On nie poprosi o ułaskawienie"

Polski działacz i dziennikarz z Białorusi jest przetrzymywany w areszcie w mieście Żodzina pod Mińskiem. Białoruskie władze zarzucają jemu i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Ma to związek z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Andrzej Poczobut Polacy na Białorusi

Działacz ZPB przez 19 dni prowadził głodówkę w więzieniu

Przez ostatnie 19 dni działacz polskiej mniejszości i muzyk z Grodna Igor Bancer prowadził w zakładzie karnym głodówkę. W ten sposób protestował przeciwko sposobowi traktowania go przez służbę więzienną. Ostatnie 40 dni spędził w karcerze. Kierownictwo tzw. otwartego zakładu karnego, w którym się znajduje, chce go teraz przenieść do zamkniętego ośrodka więziennego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk opozycja Aleksander Łukaszenka Europa Polacy na Białorusi igor bancer

KARPACZ 2021 Andżelika Borys i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą Polonijną na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali wyróżnieni Nagrodą Polonijną podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Nagrody odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi. Wręczył je premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Andrzej Poczobut premier Mateusz Morawiecki

Prof. Bernacki: media powinny dbać o Polaków, którzy są poddawani represjom na Białorusi

- Media powinny zająć się nie tylko tematem Polaków przebywających w więzieniach, ale również zadbać o tych, którzy są poddawani codziennym, bardzo dokuczliwym represjom - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Polacy na Białorusi Polskie Radio 24 Andżelika Borys Andrzej Poczobut relacje polsko-białoruskie dziennikarze dziennikarstwo media Aleksander Łukaszenka

Marcin Przydacz: decyzję o przedłużeniu aresztu dla Andrzeja Poczobuta trzeba potępić z całą stanowczością

- Przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla Andrzeja Poczobuta to decyzja, którą należy potępić z całą stanowczością - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wezwał też do uwolnienia Poczobuta, Andżeliki Borys oraz innych więźniów politycznych na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polacy na Białorusi Białoruś Związek Polaków na Białorusi