more_horiz
PR24 Portal
Section05
Najwyższa Izba Kontroli

NIK: wielkie straty inwestycji KGHM. Chwalił ją Donald Tusk

Naczelna Izba Kontroli negatywnie oceniła działania spółki KGHM, które doprowadziły w 2012 r. do kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining, większościowego właściciela chilijskiej kopalni Sierra Gorda - podała Izba w wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. Straty spółki zarządzającej kopalnią w Chile NIK oszacowała na ok. 19,6 mld zł. To tę inwestycję słowami "przekraczamy granicę naszej wyobraźni" chwalił ówczesny premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KGHM Polska Miedź Donald Tusk NIK Najwyższa Izba Kontroli

NIK krytycznie o kontroli nad środkami do leczenia zwierząt

Produkty zawierające substancje anaboliczne, hormonalne, odurzające i psychotropowe, które stosowane są w leczeniu zwierząt są poza jakąkolwiek kontrolą - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym dziś raporcie. W ocenie NIK, jest luka w systemie nadzoru nad obrotem i stosowaniem produktów zawierających wymienione substancje, które mogą powodować negatywne konsekwencje dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dlatego powinny być poddane szczególnemu nadzorowi państwa.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli zwierzęta

Szef NIK: nie udało się wyegzekwować 97 proc. należności VAT

- Kontrole NIK wykazywały wadliwość systemu podatkowego w czasach poprzedniej koalicji rządzącej - zeznał szef Najwyższej Izby Kontroli podczas przesłuchania przed sejmową komisą śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Krzysztof Kwiatkowski przez pierwszą godzinę swobodnie się wypowiadał. Po krótkiej przerwie zaczął odpowiadać na pytania.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza vat Krzysztof Kwiatkowski Najwyższa Izba Kontroli

Paweł Sałek: nie tylko my mamy problem z jakością powietrza

- To, że Polska i Bułgaria przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, wcale nie oznacza, że inni nie mają tych problemów. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej są złożone pozwy wobec innych krajów członkowskich, także Republiki Federalnej Niemiec - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo środowiska Najwyższa Izba Kontroli powietrze środowisko ekologia Europa smog społeczeństwo

Ekspert: w sytuacji kryzysowej decydujące są lokalne struktury

– Powinniśmy mieć system informujący o niebezpieczeństwie, umożliwiający dobrą reakcję na zagrożenie, po czym pozwalający likwidować jego skutki. Z naszych analiz wynika, że nadal nie jest najlepiej – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Bieńkowski, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Najwyższa Izba Kontroli kryzys bezpieczeństwo straż pożarna policja