X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Michał Strzałkowski

Dr hab. Kamil Zajączkowski: proces rozszerzania Unii nie powinien się zakończyć

W węgierskim parlamencie zakończył się X Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Wzięli w nim udział szefowie izb parlamentarnych z Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu krajów bałkańskich. - Środkowoeuropejski głos w Unii oceniam pozytywnie - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Unia Europejska Bałkany Michał Strzałkowski

"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji

Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. Jest to reakcja na podpisany w ubiegłym tygodniu pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie, którego konsekwencją było zerwanie przez Australię kontraktu wartego kilkadziesiąt miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. - Francuzi usiłują rozszerzyć oddziaływanie swojego niezadowolenia na całą Unię Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT Francja Australia Wielka Brytania USA

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT Hiszpania Wyspy Kanaryjskie wulkan Michał Strzałkowski

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT Rosja Władimir Putin Aleksiej Nawalny

Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska papież Franciszek Węgry Viktor Orban Michał Strzałkowski Kościół

Ekspert z PISM o napływie emigrantów z Afganistanu

Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Unia Europejska Afganistan Pakistan ŚWIAT Bliski Wschód

Dr Gryglewicz: nikt nie wie, jak przebiegnie pandemia, dyskusja o obowiązku szczepień jest trudna

Kolejni europejscy politycy opowiadają się za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Tak zrobił premier Włoch Mario Draghi. Według sondaży, takie rozwiązanie popiera już 80 procent Włochów. Jednak w Europie wciąż nie brak postaw sceptycznych wobec takich rozwiązań. - Trudno jest dyskutować o obowiązku szczepień, bo nikt nie wie, jak będzie przebiegała pandemia w najbliższej przyszłości - mówi dr Jerzy Gryglewicz.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 szczepienia Unia Europejska Michał Strzałkowski

Dr Kowalski: zwiększenie sankcji na Białoruś spowoduje jej większe uzależnienie od Rosji

Przedstawiciele Polski, Litwy i Łotwy mówili w Parlamencie Europejskim, że Białoruś wykorzystuje migrantów i zagraża bezpieczeństwu oraz stabilności Unii. Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych odbyła się debata na temat sytuacji na granicy zewnętrznej Wspólnoty i wojny hybrydowej przeciwko Unii oraz krajom członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska

Mołdawia na trudnej drodze do Europy. Ekspert: po ostatnich wyborach jest nadzieja na reformy

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Mołdawii spotkał się m.in. z prezydent tego kraju Maią Sandu i premier Natalią Gavrilițą. Od trzech tygodni Mołdawia ma nowy rząd, który stara się wyciągnąć kraj z kryzysu i przybliżyć go do UE. - Po raz pierwszy mamy sytuację, że pełnia władzy należy do jednego ugrupowania proeuropejskiego - mówi Jakub Pieńkowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Andrzej Duda Michał Strzałkowski

Zaniewicz: Rosja przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców

Ukraina świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości. - Przez te lata Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nadal jednak nie zwalczono korupcji i wpływu oligarchów na państwo.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski

"Talibowie są zbyt silni, żeby teraz rzucić im wyzwanie". Krzyżanowski o protestach w Afganistanie

W niektórych miastach Afganistanu, szczególnie na wschodzie kraju, doszło do protestów przeciwko talibom. - Raczej nie zamienią się w iskrę, która podpali Afganistan. Talibowie w tym momencie są zbyt silni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Krzyżanowski, ekspert Warsaw Institute, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i były dyplomata polski w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie Michał Strzałkowski

"Podchodziłbym do nich bardzo ostrożnie". Repetowicz o zapewnieniach talibów

Talibowie ogłosili ogólną amnestię w Afganistanie i zapewniają tych, którzy współpracowali z poprzednim rządem, że ich własność zostanie zachowana, a honor i życie będą bezpieczne. - Rozliczenia mogą nastąpić nagle za kilka miesięcy lub za kilka lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie Michał Strzałkowski

Wizyta Merkel w Rosji i na Ukrainie. Piekło: Rosja nie widzi powodu, by wracać do tematu Krymu

- Stanowisko Rosji ws. platformy krymskiej jest konsekwentne: nie ma o czym rozmawiać, Krym jest częścią Rosji, została tam przeprowadzona procedura referendalna i Rosja nie widzi powodu, żeby ten temat jeszcze zaistniał - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Niemcy Rosja Ukraina Krym ŚWIAT Michał Strzałkowski Jan Piekło

"Pomysł na finansowe korzyści dla reżimu". Dr Eberhardt o migracyjnej prowokacji Białorusi

Łotwa w związku z kryzysem migracyjnym wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią, zaś Litwa zamierza wybudować specjalne ogrodzenie. Migranci z Bliskiego Wschodu docierają również na Podlasie. - Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Chodzi też o korzyści finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Adam Eberhardt Łotwa Litwa migracja

"Państwo budowane przez 20 lat rozleci się jak domek z kart". Analityk o sytuacji w Afganistanie

- Chaos i dezintegracja tego państwa, cały ten projekt, w który społeczność międzynarodowa inwestowała, państwo budowane przez ostatnie 20 lat, rozleci się jak domek z kart i to jest chyba najgorszy scenariusz - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Kugiel, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Afganistan zbrodnie wojenne Michał Strzałkowski talibowie

Rok od wyborów na Białorusi. Kłysiński: ten system jest bardzo agresywny

Właśnie mija rok od wyborów prezydenckich na Białorusi, których zwycięzcą tradycyjnie ogłoszono Aleksandra Łukaszenkę. Doprowadziło to do wielomiesięcznych protestów zwolenników opozycji i bezprecedensowych represji. - Władze są zdesperowane i zdecydowane, żeby zdusić każdy protest w zarodku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska Kamil Kłysiński

Dr Michalak: negocjacje irańsko-amerykańskie nadal będą prowadzone, ale zmieni się retoryka

Nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiada, że doprowadzi do zniesienia amerykańskich sankcji na jego kraj. Konserwatysta został dzisiaj formalnie zaakceptowany przez najwyższego przywódcę duchowego Iranu. Władzę obejmie po zaplanowanej w czwartek ceremonii. Nowy prezydent zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że podniesie poziom życia obywateli. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Wołodymyr Zełenski Iran USA

Prof. Boćkowski: Rosjanie byli zadowoleni z obecności Amerykanów w Afganistanie

Prezydent Afganistanu obwinił Stany Zjednoczone o pogarszającą się sytuację w jego kraju. Talibowie, wraz z wycofywaniem się Amerykanów i ich sojuszników, przejmują kontrolę nad kolejnymi terenami. - Do śmiechu nie jest Rosjanom, ponieważ byli bardzo zadowoleni z obecności USA i NATO w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Rosja Afganistan USA talibowie